След 11 часа дебати НС прие закона за действията при извънредното положение, обявено заради COVID-19
11 часа бяха нужни да депутатите, за да приемат Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с тяхно решение на 13 март 2020-а.
Според приетите мерки работниците имат право на обезщетение в размер на 50% от брутната си заплата в случаите, когато са спрели работа заради въведеното извънредно положение.
Работодалите могат да пускат в платен отпуск, без затова да е нужно съгласието на работниците. Без съгласието на работници и служители може да им бъде предоставен една втора от платения годишен отпуск. Предвижда се, когато това е възможно работодателите да възлагат надомна или работа от разстояние отново без съгласието на работещите.
Срокът на валидност на личните карти, който изтича между 13 март и 31 октомври 2020 г. се удължава с шест месеца. В този период личната карта е валиден документ, удостоверяващ самоличността, но само на територията на България.
Аптеките ще отпускат лекарства само по рецептурна книжка без рецепта и това ще бъде валидно до края на извънредното положение и два месеца след него.
Ако бъде нарушена забраната за износ на медикаменти, глобата е в размер на 10 000 лв. и имуществена санкция от 50 000 лв.
За да бъдат защитени гражданите от спекула депутатите приеха, че ако стоката се продава на цена над определената, то наказанието е лишаване от свобода от 1 до 3 години и глоба от 5 000 лв. до 10 000 лв.
Промениха и текстове в Наказателния кодекс, според които за предаване на неверни повиквания или заблуждаващи знаци за повощ, тревога или злополука и за невярна информация по радио, телевизия или друг информационен източник да разпространението на COVID-19 ще бъде налагана затвор до 3 години и глоба от 5 000 лв. до 10 000 лв.
До отмяната на извънредното положение няма да се прилага Законът за обществените поръчки при купуването на хигиенни материали, медицински изделия, лични предпазви средства, медицинска и лабораторна апаратура, консумативите за тях както и за дейности по инсталирането им и за обезвреждане на опасни и болнични отпадъци.
Разшириха се правомощията на министъра на здравеопазването с новия закон . Той може да въвежда допълнително временни мерки и ограничения и да налага по-тежки противоепидемични мерки на територията на цялата страна или в отделни райони. Това може да включва временното спиране на обекти с обществено предназначение или за услуги. В правомощията на здравният министър е и възможността да разпореди задължителна изолация на болни, заразоносители и контактни като това се отнася за българите и за чужденците на наша територия.
Контактните със заразените болни нямат право да отказват да им бъдат направени изследвания.
Нарушителите и нежелаещите да изпълняват въведените с акт на министъра или на директора на РЗИ противоепидемични мерки ще бъдат санкционирани с глоба в размер на 5000 лв. Ако нарушението е извършено от търговец или юридическо лице, глобата е от 15 000 лв.
Глоба от 5000 лв. е предвидена и в случаите, когато болен от COVID-19 откаже лечение и задължителна изолация.
Хората, отказали доброволна изолация и лечение както и неспазващите изолацията, ще бъдат довеждани принудително със съдействието на полицията по искане на Държавния санитарен контрол, директорите на болници или лекарите.
Контактните лица, отказали да им бъдат направени изследвания, за да се установи дали са носители на заразата, ще бъдат глобявани от 50 лв. до 500 лв.
И не на последно място Народното събрание реши, че с акт на Министерския съвет военнослужещите от въоръжените сили могат да участват в прилагането на наложените мерки и ограничения. Те имат право да проверяват самоличността, да ограничават придвижването, да спират превозни средства на КПП и да използват физическа сила и помощни средства, единствено в случаите, когато е абсолютно наложително.
parliament.bg
НОВИНАТА е свързана към
- Първи съмнения за коронавирус в България
- Над 3,5 милиона души в световен мащаб са заразени с COVID-19
- Д-р Георги Тодоров: Извънредното положение не е оправдание за погазване на права и компромис с медицинската наука!
- Бойко Борисов: Нулевият пациент с коронавирус е дошъл от Гърция
- Двете жени от Габрово, заразени с коронавирус, не са били контактни
- Националният оперативен щаб ще дава пресконференция веднъж седмично
- В България няма нови случаи на коронавирус
- 57 са новите случаи на COVID-19 у нас, общият брой на заразените е 1689
- След положителните проби за коронавирус болниците в Габрово и Плевен въвеждат карантинен режим на работа
- В Китай няма нови локални случаи на заразени с коронавирус извън провинция Хубей
Коментари към След 11 часа дебати НС прие закона за действията при извънредното положение, обявено заради COVID-19