Британското правителство започва масови проверки във връзка с множеството докладвани алергични реакции към гел продукти за нокти
Британското правителство се зае с разглеждането на многобройните доклади, свързани с хора, развили алергия към някои марки гел лак за нокти. Дерматолозите също отчитат ръст на пациентите, които търсят тяхната помощ за лечение на алергична реакция.
Възможни странични ефекти и алергични реакции след поставяне на гел лак
Д-р Деърдри Бъкли от Британската асоциация на дерматолозите призовава гражданите да избягват използването на гел лак и да се върнат към добре познатия обикновен лак за нокти. Според нея комплектите за поддържане на маникюр в домашни условия могат да бъдат опасни за здравето. Има случаи на разхлабени (отделени от нокътното легло) или паднали нокти, кожни обриви, белене на кожата, а при някои хора се наблюдава и затруднено дишане.
В началото на април британската служба за стандартизация и безопасност на продуктите потвърди, че вече е задействана процедура за проверка. Нейни представители бяха категорични, че „всички козметични продукти, предлагани на пазара във Великобритания, следва да отговарят на изискванията за безопасност“. Едно от тях е наличието на етикет със съставките, който да помогне на хората с алергии да преценят дали артикулът е подходящ за тях.
Метакрилат – причина за алергичните реакции
Макар повечето гел лакове за нокти да са безвредни и да не предизвикват проблеми, от Британската асоциация на дерматолозите предупредиха, че метакрилатът, който се съдържа в акрилния и гел лака може да отключи алергична реакция при някои хора. Често това се случва, когато продуктите се използват у дома или от необучен служител.
Според д-р Бъкли, която публикува доклад по темата още през 2018 г., проблемът става все по-сериозен. „Домашните комплекти за маникюр набират популярност, което логично увеличава броя на клиентите с оплаквания. Въпреки това те не се отказват от процедурата, някои дори посещават маникюрист, което влошава състоянието им“, допълва експертът.
Най-доброто решение е гел лакът да се замени с обикновен лак, който обикновено не крие никакви рискове за човека. Ако все пак държи на продукти с акрилат, е по-добре да се довери на професионалист.
Каква е връзката между UV лампата и риска от алергия
Гел лакът се наложи през последните години заради своята издръжливост. За разлика от другите продуктите за маникюр обаче, той не изсъхва по естествен път, а се изпича с помощта на УВ лампа. В същото време УВ лампите на пазара не са подходящи за всеки тип гел лак. Ако мощността й е по-малка от 36 вата или не е с необходимата дължина на вълните, акрилатите не изсъхнат и не се изпекат по правилния начин, проникват в нокътното легло и така предизвикват дразнения и алергии. Светлината и топлината на лампата „обезвреждат“ гел лака, но техните параметри са различни за всеки продукт.
Защо алергията към акрилния и гел лаковете е по-опасна, отколкото изглежда
За съжаление, алергията би могла да доведе и до други усложнения за пациента, тъй като акрилати се съдържат в белите пломби, изкуствените стави и някои медикаменти за диабетици.
Една от пациентките на д-р Бъкли е принудена да отсъства от работа в продължение на няколко седмици вследствие на тежка алергична реакция, съпроводена с мехури по дланите.
Лиса Принс и последиците от нейното обучение като маникюрист
Дерматологът подчертава, че домашните комплекти за маникюр не увреждат само ноктите. Те могат да имат трайни негативни последици върху здравето и живота на човека. По време на своето обучение като маникюрист Лиса Принс забелязва обрив по кожата, както и подуване на лицето, врата и по цялото тяло. Жената признава, че никой не я е информирал за химичния състав на използваните продукти. Единственият съвет, който получава, е да използва ръкавици. След направените тестове за алергия, става ясно, че Лиса има непоносимост към акрилати. „Казаха ми да предупредя и стоматолога си, защото било важно. Притеснявам се от факта, че не бих могла да сменя става, защото изкуствените също съдържат акрилати. Аз имам проблем с краката и таза и вероятно след години ще се нуждая от операция“, разказва жената.
Историята на Лиса Принс не е единствената. Много жени споделят за своите премеждия в социалните медии. Маникюристката Сюзан Клейтън решава да създаде фейсбук група, в която тя и колегите й да обменят професионален опит, базиран на оплаквания от техни клиенти. За три дни членовете й достигат 700. Самата тя е изненадана, защото не е очаквала толкова сериозен интерес. С времето групата продължава да расте и към днешна дата тя наброява 37 000 души от над 100 страни. Много от тях признават, че неведнъж са се сблъсквали със случаи на алергични реакции след използване на гел или акрилен лак.
Първите гел продукти за маникюр се появяват на пазара през 2009 г. Техен създател е американската компания Gelish, чийто изпълнителен директор потвърждава, че все повече клиенти развиват алергия към гел лака. „Полагаме големи усилия да осигурим качествено обучение, да обозначаваме съдържанието на продуктите и да гарантираме безопасността на химичните вещества, които сме използвали. Продали сме близо 100 милиона бутилки с гел лак по света. Наистина получаваме доклади за хора, получили алергични реакции, но са малко“, пояснява директорът.
>>> Домашни средства за заздравяване на ноктите
Доверете се на професионалист и избягвайте продукти със съдържание на Hema
Основателят на Федерацията на професионалните маникюристи Мариан Нюман смята, че гел лакът е безвреден, ако се спазват инструкциите за безопасност. Тя се обръща към всички клиенти, които купуват комплекти за маникюр в домашни условия: „Съветвам ви да не поемате този риск. Те са предназначени за професионална употреба, затова е по-разумно да потърсите маникюрист, който е добре запознат с процедурата и възможните рискове. Задайте му своите въпроси, няма от какво да се срамувате. И също така се уверете, че продуктите, които той използва, са произведени в Европа или Америка. Най-често срещаният алерген е съставката Hema. Уверете се, че гел лакът, който предстои да ви бъде поставен, не съдържа Hema. Със сигурност има достатъчно такива продукти на пазара.“
Gel nails: Investigation launched into gel polish allergic reactions: https://www.bbc.com/news/uk-65273991
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Възстановяване след паднал нокът
- Домашни средства за заздравяване на ноктите
- Състоянието на ноктите на ръцете предупреждава за евентуални заболявания
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
- Кафяви водорасли
- Какво говорят полукръговете в основата на ноктите за вашето здраве?
- Правете компреси от сол и лимон срещу врастнал нокът
- Със сода и пчелен клей ще излекувате разранените кожички около ноктите
- Вратига, Оборчлива билка, Вратика, Обикновена вратига
- Как да запазим счупен нокът?
Коментари към Британското правителство започва масови проверки във връзка с множеството докладвани алергични реакции към гел продукти за нокти