България е на едно от последните места в Европа по трансплантации на бъбрек
На практика 100% от малчуганите, чийто родители страдат от балканска нефропатия в районите на Враца, Монтана, Мездра, имат някакви отклонения в бъбреците.Това съобщи доц. д-р Анелия Буева пред журналисти по повод Световния ден на бъбрека. Тази година кампанията се провежда под мотото „Дари бъбрек. Спаси живот!".
Екип на Университетската педиатрична болница извършва уникално скринингово изследване на бъбречната заболеваемост при децата, като изследването е първото по рода си в Европа.
Досега са прегледани над 4000 деца. 5.2% от тях имат белтък в урината, 14.4% са с високо кръвно налягане. Пет процента от малчуганите са с някакво отклонение на отделителната система, 9.9% са с огромен пикочен мехур/ мегацистит/. В 11 часа някои от изследваните ученици още не са ходили до тоалетна, което е в основата на почти всички сериозни възпаления на бъбреците, предупреди доц.Буева.
Според данните, от затлъстяване страдат 5.6% от изследваните деца. С напредване на възрастта те неминуемо ще страдат от някакви проблеми с бъбреците, смятат специалистите.
Изследванията продължават и в други градове, тъй като резултатите от направения скрининг досега не са никак оптимистични. Ключът е в профилактиката и в ранното откриване на заболяването, подчерта още нефроложката.
850 българи чакат за бъбречна трансплантация. 450 българи живеят с присадени бъбреци през последните 22 г. и сме на едно от последните места по този показател.
Сърбия има два пъти повече такива операции от нас, в Хърватска те са 1300 души. 57% от 60-годишните и 53% от диабетиците са с някакво хронично бъбречно заболяване, сочи още статистиката.
15% от хората имат скрита бъбречна недостатъчност. Това съобщи проф. Чавдар Славов, шеф на клиниката по урология в Александровска болница. По думите му за малкия брой трансплантации у нас вината може да се търси в манталитета на българина, за който даряването на органи не е сред развитите добродетели. Според проф. Славов в популяризиране на дарителството трябва да се включи и Българската православна църква.
От Българската бъбречна асоциация смятат, че кампаниите трябва да се радват на по-голяма държавна подкрепа.
Операцията по присаждане на органи връща човека на работа и в живота, освен това е от 3 до 5 пъти по-евтино, отколкото болният да е на хемодиализа, посочи доц. д-р Емил Паскалев, шеф на Диспансера по бъбречни трансплантации на Александровска болница.
Коментари към България е на едно от последните места в Европа по трансплантации на бъбрек