Българските лекари предпочитат се реализират в чужбина
В чужбина заминават приблизително толкова медици колкото се дипломират годишно във всички медицински университети в страната, обяви шефът на БЛС Цветан Райчинов. Медицинските сестри, които са напуснали България са около 2-3 хиляди, допълни той.
"Няма държава в Европа с по-нисък дял от брутния вътрешен продукт и с по-нисък обществен ресурс за здравеопазване. Оттук следват и най-ниските в Европа възнаграждения на медицинския персонал", коментира още д-р Райчинов пред БТА.
Друг проблем е липсата на добри условия за работа и невъзможност на лекарите да се обучават и да поддържат квалификацията си. "Има правило в Европа - лекар не може да получава по-малко от три пъти от средната работна заплата за страната. В България разликата между най-ниското и най-високото възнаграждение е огромна и това трябва да намери своето решение, така че границите да се доближат", смята председателят на БЛС.
"Важното е лекарят да си изкарва парите честно и почтено, с плащане на данъци и да може да работи спокойно", заяви д-р Райчинов. Според него в системата на здравеопазването трябва да се решат достъпът и качеството на спешната и неотложната помощ, както и да се мотивират кадрите. "Трябва да се направи и електронната здравна карта на всеки пациент, за да се разбере кои и колко са
здравноосигурените в България и ако не са осигурени, защо не са, посочи той. Следващата стъпка е надграждане на системата с инвестиции и преценка на реалните нужди от лечебни заведения, лекари, сестри", каза още шефът на БЛС.
Коментари към Българските лекари предпочитат се реализират в чужбина