Български студенти направиха пробив в генното инженерство - модифицираха Лактобацилус Булгарикус с гени на бавноходка
Български студенти направиха пробив в генното инженерство и представиха свой проект по синтетична биология, който успешно надминава умове от "Оксфорд", "Кембрич" и "Бъркли".
"Успяхме да копираме способността на бавноходката да оцелява в много екстремни условия, като изключително ниски и високи температури, включително радиация и липса на въздух. Пренесохме тази способност в нашата бактерия Лактобацилус Булгарикус, като по-този начин я направихме още по-издръжлива и устойчива на оцеляване", обяснява Илка Цветкова.
Студентите уточняват, че свойствата на бавноходката могат да се използват за криопроекция на човешки клетки (яйцеклетки и сперматозоиди), за да се запазят клетките за размножаване. Това ще помогне и за създаването на сухи ваксини, който ще могат да се съхраняват доста по-дълго време в температурните граници между - 50 и + 50 градуса по Целзий.
Бавноходката е организъм на 500 милиона години, който до скоро се считаше, че е с извънземен произход. Тя е обект на хиляди изследвания, която може да промени медицината и биотехнологиите. Не се повлиява нито от най-високите, нито от най-ниските температури. Може да оцелее на ултравиолетово лъчение и при липса на въздух в Космоса. Има способността да издържа на радиация, която е 500 пъти по-голяма от смъртоносната за човека. Бавноходката може да изпадне в анабиотично състояние и да преживее до две години. Може да издържа на екстремно обезводняване дълго време. Бавноходката е преживяла и дала потомство след 30 годишна хибернация. Когато организмът постъпи в благоприятна среда, той отново възстановява жизнените си функции. Това състояние се нарича криптобиоза.
Българските студенти могат да се гордеят със своето откритие по синтетична биология.
Снимка: Science News
Коментари към Български студенти направиха пробив в генното инженерство - модифицираха Лактобацилус Булгарикус с гени на бавноходка