Български уролози излекуваха рядък вид възпалителен миофибробластен тумор на пикочния мехур

Туморите на пикочния мехур са второто по честота срещано малигнено заболяване на пикочо-отделителната система. Срещат се по-често при мъжете. Появяват се при хора между 60-70 годишна възраст и много по-рядко при по-млади пациенти. Възпалителният миофибробластен тумор на пикочния мехур (IMTUB) е рядък вид рак, който обикновено има друга локализация. Предимно се развива в белите дробове. Въпреки, че е много "екзотичен", той има добра прогноза заради ниския си малигнен потенциал. Лекарите от столичната Хил клиник преглеждат десетки пациенти ежедневно, затова и при тях се случва да бъдат открити редки видове рак. За последния такъв случай на възпалителен миофибробластен тумор на пикочния мехур те дори публикуваха материал в престижното медицинско издание Urology Case Reports.
Подробности за самия случай
Става дума за мъж на 59 години, които се обръща за консултация към д-р Горан Деримачковски. След прегледа лекарят му назначава образно изследване, което открива образувание с размери 35mm/30mm. За щастие не се откриват метастази в тазовите лимфни възли. Взето е решение 59-годишният мъж да бъде подложен на хирургична интервенция по отстраняване на злокачественото образувание - трансуретрална резекция. Хирургичната намеса е извършена от д-р Деримачковски, а последвалото хистоморфологично изследване е извършено от д-р Данаилова.
Карциномите на пикочен мехур се характеризират с много често появяващи се рецидиви. Точно поради тази причина, всеки пациент след трансуретрална резекция на туморна формация на пикочния мехур и резултат от хистологичното изследване, който изключва необходимост от друг вид лечение, подлежи на задължително проследяване. Целта на проследяването е, ако има наличие на рецидив, той да се открие в начален стадий и да се отстрани възможно най-рано. В Хил клиник спазват протокол, спрямо който проследяването се извършва на всеки 3 месеца през първите 2 години чрез контролна уретроцистоскпия. При липса на рецидив, следващите 3 години уретроцистоскопия се прави на всеки 6 месеца. След петата година при липса на рецидив – на всяка година.
Публикацията в Urology Case Reports
Публикацията в Urology Case Reports е подготвена от екипа уролози от Хил клиник: Д-р Горан Деримачковски, д-р Георги Георгиев, дм., д-р Фернандо Гомес Санча и консултанта проф. д-р Красимир Янев. В специализираната литература по темата има описани едва няколко случая на миофибробластичен тумор на пикочния мехур, затова медицинската информация за него ще е от полза на уролози в цял свят.
Rare inflammatory myofibroblastic tumor of the urinary bladder - публикация в Urology Case Reports
НОВИНАТА е свързана към
- Д-р Георги Георгиев, HILL CLINIC: Най-важните неща, които трябва да знаете за биопсията на простатата
- д-р Лилия Никифорова
- д-р Георги Георгиев
- Хил клиник работи с новите швейцарски филъри
- Конецът "Котва плюс" хвърли котва на българска земя
- Премиера на първия био филър в Хил клиник
- д-р Горан Деримачковски
- В "Хил клиник" лекуват увеличена простата с ултрамодерен лазер
- Интравенозен супербустър с антиоксиданти в Хил клиник
- Лифтинг на лице с Aptos
Коментари към Български уролози излекуваха рядък вид възпалителен миофибробластен тумор на пикочния мехур