Ваксината срещу ебола на Johnson & Johnson отключва силен имунен отговор при деца и възрастни
Ваксината срещу ебола на компанията „Johnson & Johnson“, която се състои от два компонента, е безопасна, понася се добре от човешкия организъм и предизвиква силна имунна реакция при хора над 1 година, включени в клиничните изпитания в Сиера Леоне.
Научните доклади са публикувани в списание „The Lancet Infectious Diseases“.
Проучването „EBOVAC-Salone“ разкрива важни доказателства в подкрепа на ефективността на двукратния прием на ваксините Ad26.ZEBOV и MVA-BN-Filo като превенция срещу вируса ебола при деца и възрастни.
Клиничните изпитания се провеждат в Сиера Леоне, една от държавите, които бяха силно засегнати от епидемията от ебола през 2014 г. – 2016 г. За първи път учени оценяват поносимостта и безопасността на схема с прием на два медикамента, както и ефективността й при деца.
Мястото, избрано за провеждане на изследването, е окръг Камбия, като в него вземат участие експерти от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина и медицинския колеж в Сиера Леоне.
98% от участниците в изпитанията отключват силен имунен отговор, който трае поне 2 години
Авторите откриват, че при 98% от доброволците приемът на двете дози се понася добре от организма и отключва силен отговор от антителата срещу вируса Zaire ebolavirus 21 дни след поставянето на втората доза. Също така имунитетът при възрастните не отслабва в продължение на минимум 2 години.
Епидемията от ебола в Западна Африка между 2014 г. и 2016 г. засегна 28 652 души и отне живота на 11 325, а приблизително 20% от случаите бяха на деца под 15 години. Вирусът е най-смъртоносен за деца под 5-годишна възраст.
Д-р Мухамед Афолаби, асистент в Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина, споделя: „Изследването ясно показва, че сме много по-близо до създаването на ваксина, която да предпазва от ебола най-вече децата*. Разбира се, тя ще допринесе и за ограничаването на евентуални огнища за в бъдеще.
Това е първият публикуван научен труд, в който се описва нова схема с двукратен прием, приложена по време на рандомизирано клинично изпитване върху деца. Резултатите показват, че тя е ефективна и може да спаси живота на много невръстни пациенти.“
Етапи на клиничните изпитания
Експериментът продължава от септември 2015 г. до юли 2018 г. и е разделен на два етапа. По време на първия етап екипът събира данни за безопасността и имуногенността на ваксината от общо 43 участници над 18-годишна възраст, получили Ad26.ZEBOV като първа доза и MVA-BN-Filo – като втора след 56 дни.
На втория етап са изследвани 400 възрастни и 576 деца и юноши (по 192 във всяка от следните възрастови групи: 1-3, 4-11 и 12-17 години). Част от тях следват схемата с двете дози Ad26.ZEBOV и MVA-BN-Filo, а останалите получават една доза от менингококова ваксина, а 56 дни по-късно – плацебо. Възрастните, включени в първия кръг, са ваксинирани с бустерна доза от препарата A26.ZEBOV две години по-късно, която в рамките на седем дни отключва силен имунен отговор.
„Бустерната доза срещу ебола би имала много добър ефект“
Съавторът на проучването върху възрастни участници д-р Даниела Мано, разкрива: „За да защитим населението от ебола, е необходимо да имаме на разположение широк набор от ефективни методи. Базирайки се на направените открития, смятаме, че поставянето на трета бустерна доза Ad26.ZEBOV на по-рано имунизирани граждани би имало много добър ефект в случай на избухване на ново огнище.“
Успехът на клиничните изпитания доведе до одобрението от страна на ЕАЛ на двукратната схема за ваксинация срещу ебола още през юли 2020 г. СЗО също нанесе промени, които да улеснят официалната регистрация на двете ваксини в най-застрашените страни.
През 2021 г. експертният съвет към СЗО издаде препоръка за използването на двете дози от препарата на „Johnson & Johnson“ и на ваксината, произвеждана от„Merck“ (rVSV-ZEBOV-GP), при появата на нови огнища или като превантивна мярка.
„Пандемията от коронавирус не отменя заплахата от ебола“
Проф. Дебора Уотсън-Джоунс допълва: „Заплахата от избухването на огнища с ебола е напълно реална и е важно да запомним, че болестта не е изчезнала. Въпреки че сега основен приоритет е справянето с пандемията от COVID-19, не бива да подценяваме рисковете, свързани с ебола, и да спираме да търсим начини за превенция. Ваксините играят ключова роля както за предотвратяването на нови епидемии, така и за тяхното ограничаване.“
Проф. Сър Брайян Грийнууд, член на екипа, е щастлив от факта, че толкова сериозна заплаха за общественото здраве в Африка тревожи не само местни учени, но и експерти от други страни.
През май 2021 г. от компанията „Johnson & Johnson“обявиха, че ще дарят хиляди дози от своя препарат на СЗО, която стартира програма за ранна ваксинация на застрашени групи от населението в Гвинея при поредното избухнало огнище. В съседната Сиера Леоне ваксинацията започна със здравните работници, други служители на първа линия и граждани, които са силно застрашени. Към днешна дата повече от 250 000 души, участвали в клиничните изпитания и ваксинационните кампании, са получили поне една доза от препарата на „Johnson & Johnson“. 200 000 от тях са със завършен ваксинационен цикъл.
Изследванията в Сиера Леоне, свързани с безопасността и имуногенността на ваксините срещу ебола, продължават, като фокусът сега е върху малките деца под 1 година. Предстои също така да се проследят възрастните участници, както и децата над 5 години, за да се оцени доколко дълготрайна е защитата срещу вируса.
Изследователският екип се сблъсква с немалко препятствия по пътя си, докато извършва изпитанията – липса на електричество и лаборатории и недостатъчно добра медицинска апаратура. Благодарение на съвместната си работа с хората от региона, учените успяват да създадат мобилни пунктове и да включат в проучванията си максимален брой доброволци.
Ограничения на клиничните изпитвания върху ваксината срещу ебола
Авторите признават, че изследванията имат своите ограничения.
1. В тях участват повече мъже.
2. Изчислява се броят на антителата срещу ебола само при част от доброволците.
3. Бустерна доза е предложена единствено на участниците от първия етап на изпитанията.
4. В проучването се разглеждат само безопасността и имуногенността на ваксините, тъй като до неговото начало огнището вече е било овладяно, което не позволява да се направи оценка на ефективността на самите ваксини.
* Muhammed Afolabi, Daniela Manno et al. Ebola vaccine regimen generates strong immune response in children and adults in a clinical trial in Sierra Leone. London School of Hygiene & Tropical Medicine. 2021.
- Ebola vaccine regimen generates strong immune response in children and adults in a clinical trial in Sierra Leone: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/09/210913220224.htm
- Ebola vaccine regimen generates strong immune response in children and adults in a clinical trial in Sierra Leone: https://www.lshtm.ac.uk/newsevents/news/2021/ebola-vaccine-regimen-generates-strong-immune-response-children-and-adults
НОВИНАТА е свързана към
- Вирусът ебола - история на откриването му и на неговата еволюция
- ДР Конго потвърди първи случай на ебола в град Гома
- Ебола отново се завърна в Либерия, предупреди Световната здравна организация
- СЗО и УНИЦЕФ създадоха глобален резерв от ваксини срещу ебола
- Лекът срещу Ебола може да се извлече от кравите
- Нова надежда за елиминирането на ебола дава съединение от китайска билка
- В Япония одобриха прилагането на медикамента "Авиган" за лечение на ебола
- Повечето хора, които оцеляват след инфектиране с Ебола, имат трайни здравословни проблеми
- Лъжата "Ебола" - гледната точка на един обикновен африканец
- Японски препарат за лечение на ебола е ефикасен
Коментари към Ваксината срещу ебола на Johnson & Johnson отключва силен имунен отговор при деца и възрастни