В МБАЛ "Свети Иван Рилски" - Разград вече се лекува проблемното хъркане
„Аз съм сертифициран да провеждам лечението след обучение в Единбург, в отделението вече разполагаме и с лаборатория, с немска техника, диагностична и терапевтична, с която да помагаме на пациентите", каза д-р Киселов.
Пръв за лечение в четвъртък вечер е бил приет 48-годишен мъж от Разград. Човекът е диагностициран и му е назначена подходящата терапия.
Ако хъркайки, дишането ви спира нощем за около десет секунди, ако се будите изпотен и изморен, а сутрин сте неработоспособен, ако напълнявате или ви се е случвало да заспите на волана, докато шофирате, то болестта ви е обструктивна сънна апнея, обясняват д-р Петър Петров и д-р Румен Тихолов, специалисти по съня съответно в София и Козлодуй. Двамата медици бяха в Разград в края на миналата седмица, за да подкрепят своя разградски колега.
„Хъркането не е безобидно, може да доведе до хипертония, до сърдечни заболявания, ендокринни оплаквания, метаболитни смущения. Когато опасното хъркане бъде овладяно, пациентите се справят и с останалите си проблеми", смята д-р Киселов.
Той допълва, че държавата и здравната каса трябва да се намесят и да заплащат частично или напълно лечението на болните. В момента след като се изследват, пациентите са принудени да купуват сами специални апарати, с които да спят вкъщи. В редица европейски страни са въведени мерки и държавата поема лечението на пациентите.
Статистиката в световен мащаб сочи, че катастрофите, причинени от нарушения на съня, са многократно повече от тези, предизвикани от пияни шофьори. В България за заболяването се говори от 1994 година насам.
Коментари към В МБАЛ "Свети Иван Рилски" - Разград вече се лекува проблемното хъркане