В Националната хематологична болница работят с нова апаратура за изследване на злокачествени заболявания
Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания (НСБАЛХЗ) разполага с четири апарата от най-високия клас, предназначени за изследвания на злокачествени заболявания.
С апаратурата вече работят специалистите от двете лаборатории на болницата. Апаратите са за флоуцитрометрия, имунохистохимия и ин ситу хибридизация и за изследване на имуноглобулини.
Изключително високият клас дава възможност за прецизност, позволяваща откриването в реално време на всяка злокачествена клетка сред сто хиляди други. Специалистите обясняват, че с новите устройства всеки тип или подтип кръвни клетки, тяхната зрялост, развитието им, но и отклоненията ще бъда открити с много висока точност.
Разграничаването на здравите от злокачествените клетки е важен елемент от лечението и когато точността, с която процедурата е извършена, е висока, позволява много по-спокойна работа от страна на лекарите в подбора на терапия. Не на последно място ще се извършва диагностициране на всички злокачествени болести, но ще бъдат изследвани и други тумори и тъкани.
От НСБАЛХЗ уточняват, че флоуцитометърът е първият по рода си в България. Той е в състояние да категоризира до 14 параметъра върху всяка от милионите клетки и прави анализа в реално време. Чрез него се осъществява и броят на стволовите клетки при трансплантация, а тази оценка е задължителна. Изследването има огромно значение за проследяването на т. нар. „минимална измерима остатъчна болест“ – основен световен стандарт, който определя и вида на лечението. Флуоцитометърът прави възможно покриването на наложените най-високи стандарти за диагностика.
Специалистите в лабораториите по клинични имунология и патология работят с автоматизирани системи за имунохистохимия и ин ситу хибридизация на биопсичен материал, а това представлява уникална комбинация, съществуваща единствено в тази специализирана болница. Иновативната техника позволява изследването на огромно количество проби за биопсия за също толкова голямо количество маркери. Така бива открит видът на болестния процес в пълнота.
По същият начин имуноанализаторът определя вида и количеството на имуноглобулините и измерва и най-дискретните им нива, като го прави прецизно и детайлно. Полученият анализ показва пълната картина на степента на хуморалния имунитет, а това е показател за реалния успех на предприетото от медиците лечение.
Подновяването на апаратурата, при това с техника от най-високия клас в света, има огромно значение за хората с хематологични заболявания. Индивидуалната оценка за начина, по който протича болестта, е не просто пример за модерна медицина, но и в истинския смисъл на думата многократно по-голям шанс за успех на лечението.
Неслучайно проф. Маргарита Генова (на снимката) е категорична, че новите апарати, с които двете лаборатории разполагат, гарантират, че медицинските специалисти ще извършат бърза, навреме и адекватна при това високоспециализирана диагностика на всеки българин, който има нужда.
Проф. Генова, която оглавява Лабораторията по клинична имунология, отбелязва, че поставянето на диагноза в хематологията се е превърнало в сложен комплекс от лабораторни техники и взаимно допълващи се маркери. От своя страна лечението е резултат от изключително прецизна оценка на риска и специфична терапия, съобразена изцяло с индивидуалността и начините, по които организмът реагира.
Този вид диагностика и определяне на възможно най-работещото лечение са възможни, когато е налице комбинация между екипи от специалисти с висока квалификация и нива на компетентност и наличието на високоспециализирана техника.
hematology.bg
Коментари към В Националната хематологична болница работят с нова апаратура за изследване на злокачествени заболявания