Генетични особености на Ешерихия коли са я направили опасна
Екип под ръководството на проф. Хелге Карх от университета в Мюнстер е изследвал ДНК от екскременти от 80 пациенти, засегнати от хемолитично-уремичен синдром. Екскрементите били изпратени в лаборатория в Мюнстер между 23 май и 2 юни.
Учените установили, че щамът 0104:H4, който е различен от онзи, открит в хамбургерите, консумирани в Лил, Франция, е от рядък вид, сходен с открития в Германия през 2001 г.
Болестотворната му сила се дължи на комбинацията от два щама - ЕХЕК (ентерохеморагична Ешерихия коли), който отделя опасния шига токсин, и ЕАЕК (ентероагрегативна Ешерихия коли), който прилепва към епителните клетки по стените на червата. Онова, което го различава от щама, открит през 2001 г., е наличието на гени, които го правят резистентен към редица беталактамни антибиотици, сред които пеницилинът и цефалоспорините. За сметка на това не е резистентен към карбапенемите.
"Използването на беталактамни антибиотици в борбата с този щам може да е влошило нещата, заявиха учените. Прилепването на щама към епителните клетки вероятно е улеснило системното поглъщане на шига токсини, с което могат да се обяснят честите случаи на хемолитично-уремичен синдром."
Близо една четвърт от заразените хора са развили хемолитично-уремичен синдром, който може да доведе до бъбречна недостатъчност. Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Лансет".
Коментари към Генетични особености на Ешерихия коли са я направили опасна