Генът KCNK5 осигурява защита срещу тежка мигрена и мозъчни аневризми
Международен изследователски екип, ръководен от учените от deCODE genetics, биофармацевтична компания от Исландия, осъществява мащабно проучване, свързано с генетиката на мигрената и открива редки варианти на гени, които предпазват от мигрена, но и правят възможно създаването на нови медикаменти.
Проучването
Екипът анализира данните от над 1 300 000 души, от които 80 000 страдат от мигрена. Данните са от шест държави - Исландия, Дания, Обединеното кралство, САЩ, Норвегия и Финландия.
Ръководител на екипа е доц. д-р Гида Бьорнсдотир, специалист по генетика. Усилията на учените са насочени към търсенето и откриването на варианти на последователност, свързани с двата основни подтипа мигрена – мигрена с аура (МА) (класическа мигрена) и мигрена без аура (МО).
Научните търсения на екипа, в който се включват учени от Норвегия, Дания, САЩ, са подчинени на желанието да продължат активна работа, търсейки още отговори за генетиката и основната биология на мигрената.
Заболяването е едно от най-разпространените в световен мащаб и засяга 20% от възрастните. Засяга три пъти повече жени отколкото мъже и е трудно за лечение.
Както посочват в статията с резултатите от проучването, публикувана в Nature Genetics, авторите, генетиката на мигрената с аура и тази без трябва да бъде изучавана отделно като при това се търсят редки варианти.
Причината е, че новите терапии от последните години са ефективни за много от страдащите от мигрена, но не действат на всички видове.
Изследването цели да получи отговори за патологията на видовете мигрена и нейните подтипове.
За целта учените комбинират голям набор от данни от проучванията за асоцииране на целия геном на хора от шестте страни.
За да установят и различните, и общите биологични основи на подтиповете мигрена, те извършват изследването за асоцииране в целия геном (GWAS) мета анализи на клинично дефинирани мигрена с аура, мигрена без аура и обща мигрена като използват шест набора от данни и анализират варианти до 0,001% честота.
От пробите на 1 300 000 души 12 000 са с мигрена без аура, 17 000 имат мигрена с аура, а 80 000 са с мигрена.
Резултатите
Общият извод е, че резултатите извеждат няколко гена, които засягат един от подтиповете повече от другия. Те показват нови биологични пътища, които могат да са основа за разработването на терапии.
Открита е връзка с 44 варианта, от които 12 са нови. Екипът идентифицира и четири нови връзки на мигрена с аура и 13 варианта, свързани с мигрена без аура. Особен интерес представляват три редки варианта. Те водят към различни патологии, които са в основата на различни видове мигрена.
>>>Енигматичната Y хромозома е разчетена напълно
Рядък вариант на изместване на рамката в гена PRRT2 създава голям риск от МА и от епилепсия, но не и от МО. В същото време в гена SCN11A, който играе ключова роля в усещането за болка, учените откриват няколко редки варианта на загуба на функция. Те са свързани със защитни ефекти срещу мигрена, а от друга страна друг често срещан вариант в същия ген има отношение към умерен риск за заболяването.
Сериозен пробив е откритието, че рядък вариант, който сочи към гена KCNK5, осигурява сериозна защита срещу тежка мигрена и мозъчни аневризми. Това от своя страна показва общия път между двете заболявания.
>>>Неправилната работа на гените Srr1 и Skb1 води до мащабни промени на хромозомите в ДНК
Екипът предполага, че някои от случаите на ранни мозъчни аневризми могат да бъдат определени напълно погрешно като мигрена.
Главният изпълнителен директор на deCODEgenetics професор Каури Стефансон, специалист по неврология, невропатология и невронауки и признат за една от водещите фигури в областта на човешката генетика, който е и основател на исландската биофармацевтична компания обобщава смисъла от проведеното мащабно проучване по следния начин: „Това, което прави нашето изследване уникално, е, че включва големи набори от данни от секвенирани индивиди, а това позволява откриването на редки варианти, предпазващи от мигрена и открива потенциално път за разработването на нови лекарства.“
За deCODEgenetics
Определят исландската компания deCODEgenetics като световен лидер, когато става дума за анализирането и разбирането на човешкия геном. Учените й откриват ключови генетични рискови фактори за множество заболявания – от сърдечносъдови до рак.
Както поясняват от компанията за откриването на генетичните рискови фактори за заболявания, се изисква способността да бъдат свързани два големи набора от данни. От една страна за вариациите в последователността на генома, а от друга за вариациите във фенотипа или състоянието като заболяване или като физическа черта.
>>>Първият човешки пангеном съдържа геномите на 47 представители на расови и етнически групи
Секвенирането на цели човешки геноми дава възможност за прецизно разбиране на редките и на често срещаните вариации, които влияят на заболяването. От създаването си през 1996 г. компанията се фокусира върху широкомащабни проучвания като използва най-новата технология за анализиране на ДНК, за да събере възможно най-много данни.
Продукти свързани с НОВИНАТА
АЛИН ЧАЙ СЛАДНИК КОРЕНИ 30 гр.
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БОСИЛЕК 5 мл
БРЕЙН КОМПЛЕКС капсули * 60 DOCTOR NATURE
НАУ ФУДС ОМЕГА 3 - 6 - 9 дражета 1000 мг * 100
МИГРАФЕРИН таблетки * 30
НАУ ФУДС ОМЕГА 3 - 6 - 9 дражета 1000 мг * 250
НОВИНАТА е свързана към
- Главоболие от лявата страна – какви могат да бъдат причините
- 12 начина да си помогнем без хапчета при главоболие
- Мигрена
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- ЗАД ГЛАВОБОЛИЕТО СЕ КРИЯТ МНОГО БОЛЕСТИ
- Как да се справим с главоболието при деца у дома
- G43.1 Мигрена с аура [класическа мигрена]
- Главоболие по време на бременност - причини и средства за облекчение
- Магнезиево олио – приложение, ползи и противопоказания
- Моминска вратига, Танацетум
Коментари към Генът KCNK5 осигурява защита срещу тежка мигрена и мозъчни аневризми