Георги Първанов: На здравето не може да се гледа като на "стока"
„Вече се приема като „нормално" да има болници за бедни и за богати, нараства пропастта между частното и държавното здравеопазване. И тук нямам предвид „екстри", „лукс", а качеството на лечението", подчерта Първанов.
„През последните години хаосът в системата се задълбочи: нескончаеми кадрови промени и промени в нормативната база. Болниците продължават да изпитват остър недостиг на средства и кадри", коментира Първанов.
Според него особено уязвими при подобна ситуация са децата и подрастващите. „Недопустимо е животът на дете да зависи от финансови причини - възможността на родителите му да намерят средства и от лимита на средствата във Фонда за лечение на деца", категоричен е Георги Първанов.
Според него кризата налага коренни промени в здравната система. „Неотдавна чухме здравният министър да казва, че „за толкова пари - такова здравеопазване". Проблемът обаче не е само в парите, а в управлението и в начина на финансиране и изразходване на средствата", смята Георги Първанов.
Той посочва още е, че делът на държавно финансирания пазар на лекарства у нас е 35%, при средно за Европа - 85%. Пациентите у нас всяка година плащат от джоба си над 1 млрд. лева.
„Ако прибавим към това нерегламентираните плащания под масата, ще установим, че България всъщност се намира реално някъде по средата в Европа по отделяни общо (от хората, работодателите и държавата) средства за здравеопазване от БВП", смята Първанов.
Той постави диагноза на здравната ни система, която е „липса на политическа воля, стагнация и отлагане на реформите".
Първото, което трябва да променим, по думите му, е отношението към здравеопазването и към ролята и отговорността на държавата - държавата трябва да се превърне в реална опора и гаранция за ефективното и пълноценно функциониране на здравната система.
„На здравето не може и не бива да се гледа като на „стока". Пазарните отношения в сферата на здравеопазването са подчинени на здравето и неговото опазване. Не бива финансовите възможности да стават причина за неосигуряване на необходимото лечение и лекарства", смята Георги Първанов.
Той се обявява за гарантиран равнопоставен достъп за всички български граждани, независимо от материалното и социалното им положение и местоживеене, както и за отделяне на особено внимание на децата и подрастващите, на майчинското и детското здравеопазване. „Във всяко училище трябва да има лекар и зъболекар", категоричен е Георги Първанов.
„Здравеопазването у нас до голяма степен е съсредоточено в София и още няколко големи града", подчертава той.
Затова и според него във всеки от 6-те региона трябва да се изгради многопрофилна високотехнологична болница, която да интегрира и да изпълнява реални функции не само в лечението, но и в подготовката на кадри и научноизследователската дейност.
Освен това във всяка от сегашните области трябва да има една държавна болница, която да е съобразена с конкретните условия и реалности в общините и областта.
Здравната каса да се превърне в национален публичен фонд, независим от държавата и да изразходва събраните средства само и единствено за здраве, предлага още Георги Първанов. Финансовите средства от здравни вноски трябва да се отделят от държавния бюджет, а държавата да стане коректен платец към НЗОК, смята още той.
При бъдещото управление на левицата здравеопазването трябва да се превърне реално, на дело в национален приоритет, призовава Първанов.
Според него до края на десетилетието финансирането на здравеопазването трябва да достигне до 8% от БВП, чрез включване на допълнително доброволно частно здравно осигуряване и разделяне на настоящия здравен пакет на две части - една, финансирана от задължително здравно осигуряване и втора, финансирана от доброволно допълнително осигуряване.
Коментари към Георги Първанов: На здравето не може да се гледа като на "стока"