ГМО - европейското законодателство се синхронизира спрямо българското
Така битката на част от българските депутати срещу ГМО промени регламентите не само у нас, но и в Европа. В резултат на това европейците също ще могат да преценяват дали да ядат ГМО или не, а управниците им - дали да ги отглеждат, коментира Тошев.
С промяната от 5 юли Европейският парламент разрешава на държавите-членки, които не желаят да отглеждат ГМО, да не го правят. Досега тава възможност не съществуваше.
Изменението вече е залегнало в българското законодателство и е на път да стане факт и в европейското. Това е пример как европейското законодателство се синхронизира спрямо българското.
С промяната се създава възможност и за създаване на свободни от ГМО зони. От друга страна не се спира продажбата на продукти, които съдържат ГМО или части от ГМО.
„Но те ще имат етикети. Нещо, което влезе в нашите закони, след предложение на колегата ми от Синята коалиция Ваньо Шарков", казва Тошев. „Така и в Европа всеки ще може да решава дали да яде ГМО или не. Това стана обща норма", допълва депутатът.
Именно той и евродепутатката от СДС, Надежда Михайлова, са причина за промените. Те се бориха за тях у нас и в Брюксел още в началото на миналата година. „Г-жа Михайлова имаше питания в Европейския парламент, а аз в ПАСЕ", припомни Тошев.
След приемането на тази резолюция на Европейския парламент предстои да се изчака становището на Съвета на министрите.
И, ако съвета приеме позицията на парламента, това ще стане практически закон на ЕС, който действа пряко, с предимство пред всички други национални закони.
Коментари към ГМО - европейското законодателство се синхронизира спрямо българското