Двама лицево-челюстни хирурзи се присъединиха към екипа на МБАЛ „Д-р Иван Селимински”-Сливен
„Като бивш дял от денталната медицина, лицево-челюстната хирургия беше специалността, която най-много ми харесваше заради отговорността и начина, по който може да интервенира върху пациента, да се помага за сложни и заплетени случаи в денталната медицина", каза д-р Начков. Двамата лекари пътуват до Сливен, за да обслужват пациентите от областта. В понеделник и вторник приема д-р Начков, а вторник и сряда - д-р Ралев. От началото на годината работят и в петък на ротационен принцип. Идеята е да се поемат максимално спешните случаи в областта. Никой от тях не изключва възможността да се установи трайно в Сливен. Все още няма помещение за отделението по лицево-челюстна хирургия. В момента двамата специалисти работят с колегите си от УНГ. „Колаборацията с колегите е много добра, отношенията ни са отлични. Това е разработено отделение, ние започнахме да поемаме доста патология, но засега нещата се компенсират и успяваме да се справим с потока от пациенти. Има дни, в които приемаме по пет човека, но средно са по трима на ден. През първите седмици приемахме по един пациент за два дни. Но сега хората търсят нас и колегите ги насочват към нас. Потокът от хора бързо набира скорост. Сливен ми харесва, а болницата - особено много. Тя е една от причините да се съглася да дойда тук. В няколко болници съм ходил, но тази е една от най-добрите. Има и такива, които са с ниско оборудвана база. Тук е едно от най-високите нива", допълни д-р Начков.
В отделението постъпват пациенти с различни заболявания, работят се предимно възпаления и неопластични процеси, вродени малформации, по-малък е процентът на травмите. Най-много са възпалителните заболявания - най-често като усложнения на зъбно-челюстната система. „Имаме и травми, но одонтогенните заболявания са с доста голям относителен дял от нашата област - 70-80 процента. Всички останали случаи са с много разнообразна етиология. Патологията е доста често срещана и хората търсят къде да се лекуват. Причината е, че близо 99 процента от хората имат някаква патология по зъбите", каза още д-р Ралев. Със своя колега разполагат с много добър инструментариум и отделението е оборудвано с необходимата апаратура. Пациентите на лицево-челюстните хирурзи са на различна възраст. Специалистите казват, че хората търсят лекарска помощ, когато заболяването се задълбочи и обхваща повече медицински специалности. Понякога се налага случаите да се работят от специалисти по УНГ, лицево-челюстни хирурзи, неврохирурзи и офталмолози.
„Нашата хирургия, както и другите специализирани хирургии е мултидисциплинарна. Тоест имаме заболявания, които са типично за нас и други - от друга специалност и затова работим в колаборация", каза д-р Начков. Той препоръчва като профилактика срещу заболяванията на устната кухина редовни посещения при зъболекар, а децата - поне два пъти годишно, защото усложненията понякога могат да бъдат много тежки и животозастрашаващи.
Двамата лекари споделят, че придобиването на специалност по лицево-челюстна хирургия е може би най-трудно дори в световен мащаб. Според европейските изисквания специалистите трябва да имат завършена дентална медицина и медицина. „Кардиохирургия се придобива за 10 години, а лицево-челюстна за 14" , казва д-р Ралев. Пълноправните лицево-челюстни хирурзи в цялата страна са около 40 на брой, като повечето работят в университетските градове. Двамата млади специалисти приемат като предизвикателство своята работа в сливенската болница. Убедени са, че могат да развиват успешно дейността и да направят много за лечението на пациентите от Сливенска област.
Коментари към Двама лицево-челюстни хирурзи се присъединиха към екипа на МБАЛ „Д-р Иван Селимински”-Сливен