Детските ревматолози в България се броят на пръсти
Тревожен е фактът, че все повече деца се разболяват от ревматоиден артрит, като при тях той се нарича ювенилен идиопатичен артрит (ЮИА). Заболяването засяга около 100 на всеки 100 000 деца. В България децата болни от артрит са над 600. Има няколко форми на ЮИА. Те се различават главно по наличието или липсата на системни симптоми като температура, обрив, перикардит, както и според броя на засегнатите стави. Системният ювенилен идиопатичен артрит (сЮИА) е най-рядката форма на ЮИА. Заболяването засяга около 10-20% от децата болни от ЮИА.
Най-голям процент от заболелите са деца между 18 месеца и 2 години, но се забелязват и случаи, при които болестта продължава и в зряла възраст. Процентът на смъртност в детската възраст в резултат на сЮИА е от 2-4%. Тежестта на болестта може да е различна при различните пациенти. Симптомите могат да са възпаление на ставите, придружени от треска, обрив по кожата, анемия, възпаление на обвивката на сърцето и/или белите дробове. В най-тежките случаи на тази болест до две трети от децата изпитват хроничен артрит и при приблизително 50% от тях се развиват значими увреждания на ставите.
Един от основните проблеми на хората с такива заболявания в България е късното поставяне на диагноза, в следствие на малкия брой ревматолози у нас.
Председателят на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България, Цвета Апостолова: "Детските ревматолози се броят на пръсти, те са предимно в София. Ако такова заболяване са развие при децата, то може да спре растежа им, да не говорим и за проблемите със социализацията, които при тях са много по-жестоки, отколкото при големите".
Другият проблем на пациентите с ревматологични заболявания е финансов. Лечението с биологични средства на месец струва около 2500 лева, като 25% от тях се поемат от пациентите.
В Европа годишно се отделят 240 млрд. евро за лечението на 120 млн. болни от някакъв вид ревматологично заболяване.
Коментари към Детските ревматолози в България се броят на пръсти