Дори 5% спад при ваксинациите ще доведе до трикратно увеличение на дребната шарка в световен мащаб

Минималният спад в броя на ваксинациите срещу дребна шарка би довело до утрояване на случаите на заболели според ново американско проучване.
В световен мащаб и предимно в САЩ все повече набира скорост движението „антиваксъри“. Отказа на родителите от ваксиниране на децата обаче непропорционално увеличава случаите на дребна шарка, рубеола и заушка сред подрастващите.
Специалистите са установили, че спад само от 5% на ваксините срещу тези заболявания в детска възраст ще доведе до трикратно увеличаване на случаите на заболели. Съпротивата на родителите оказва сериозно финансово отражение. Изчислено е, че 120 случая на шарка биха стрували 2,1 милиона долара на публичния сектор.
Основната причина за отказ е страхът от развитието на аутизъм сред децата, вследствие на ваксинация. Тази теория е сериозно разпалена от медии по света, но според учените е неоснователна, предава БГНЕС.
Специалистите са на мнение, че все още има риск от появата на епидемия, въпреки че родителите считат вероятността от зараза за минимална. В проучването се посочва, че ваксината е добре проучена и нейната безопасност е доказана научно в литературата. Заключенията посочват, че ваксината срещу дребна шарка, рубеола и заушка няма връзка с развитието на аутизъм.
Съединените Американски Щати разрешават отказа от ваксина поради религиозни вярвания. 18 щата обаче я разрешават на базата на лични предпочитания.
По статията работи: Велина Неделчева
Снимка: principlepace.tk
Продукти свързани с НОВИНАТА
НАШИНГТОН - МИХАИЛ ВЕШИМ - СИЕЛА
РОНАЛД РЕЙГЪН. В ИМЕТО НА СВОБОДАТА - ДЖЕЙКЪБ УАЙСБЪРГ - СИЕЛА
КАК УМИРАТ ДЕМОКРАЦИИТЕ - СТИВЪН ЛЕВИЦКИ И ДАНИЕЛ ЗИБЛАТ - СИЕЛА
СТРАХ. ДОНАЛД ТРЪМП В БЕЛИЯ ДОМ - БОБ УДУЪРД - СИЕЛА
БЕЗУМИЕ И СЛАВА - ТИМ УАЙНЪР - СИЕЛА
ЧАНТА ЗА ВАКСИНИ EB-04.002
НОВИНАТА е свързана към
- Всичко започна като най-обикновена варицела - кошмарът продължи два месеца
- Хемофилус инфлуенце – от откриването на бактерията до въвеждането на ваксината
- Морбили (дребна шарка)
- Живот без болести, предотвратими напълно чрез ваксини
- Ваксина срещу енцефалит, предаван от кърлежи
- Ваксина дифтерия тетанус коклюш
- БЦЖ ваксина
- Комбинирана терапия с венетоклакс и азацитидин дава шанс на повече болни от остра миелоидна левкемия
- 301 най-велики филма на всички времена - класация на читателите на Empire (част 1)
- HPV ваксина: ваксина против рак на шийката на матката
Коментари към Дори 5% спад при ваксинациите ще доведе до трикратно увеличение на дребната шарка в световен мащаб