Д-р Ваньо Шарков: Пациент да заплаща за това, че е отговорен за преждевременното си напускане на болница, при положение, че е здравноосигурен, изглежда доста малоумно
Да се налага пациент да заплаща за това, че е отговорен за преждевременното си напускане на болница, при положение, че е здравноосигурен, изглежда доста малоумно. Това заяви пред депутатът от ПГ на Синята коалиция, д-р Ваньо Шарков, във връзка с обнародваните вчера промени в Наредба 49 на здравното министерство.
Според депутата, промените предизвикват конфликт между пациенти и лекари, защото медицинските лица трябва да се превърнат в детективи, следящи къде са им пациентите и да ги карат да плащат. „Конфликт между пациент и лекар заради административен акт на министерството не би трябвало да се случва", заяви д-р Шарков.
Той подчерта, че всеки пациент, който по собствено желание напусне лечебното заведение, преди да е приключила неговата терапия, се подписва за това.
„Понякога не се подписва, но и това се отчита от лекарите в съответната болница и оттам нататък носи отговорност за своя здравен статус", добави той.
Депутатът заяви, че Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) би трябвало да плаща за извършените медицински дейности върху пациент, по определената клинична пътека. „Ако продължителността на лечението от 5 или 10 дни, по съответната клинична пътека, не е изпълнена докрай, то това не е по вина на болницата. Не можеш невиновно да носиш отговорност, като не получаваш пари за извършеното по клиничната пътека", коментира д-р Шарков.
Той напомни, че за конкретното заболяване, при което пациент е прекратил лечението си по собствена воля, лекуващият го лекар не носи отговорност.
Коментари към Д-р Ваньо Шарков: Пациент да заплаща за това, че е отговорен за преждевременното си напускане на болница, при положение, че е здравноосигурен, изглежда доста малоумно