Д-р Диана Инджова: Необходима е структура, която да извършва превенционен скрининг на агресията на младежите
Необходима е някаква структура, която да извършва мониторинг и превенционен скрининг по отношение поведението и агресията на младежите. Това каза в д-р Диана Инджова, директор на Центъра за психологически изследвания по повод убийството на 19-годишно момиче в столицата.
„Децата консумират агресивни послания от телевизионния екран. Там ще трябва да прибавим и агресията от интернет пространството. В „голямото село" ние дори нямаме регулаторен орган, който да регулира кои неща трябва да бъдат достъпни или не за нашите деца. Ако трябва да търсим виновните, то всеки от нас по някакъв начин носи своята отговорност - и професионалистите, и медиите, и държавните представителства, всеки от нас - и родителите, и учебни институции. В случая идеята е такава - търсим създаването на някаква структура, която да извършва скрининг, т.е. няма училищни лекари и психолози, защото педагогическите съветници в много малка степен са психолози или с медицинска практика. Значи, търсим вариант на това какво правим за създаването на някаква структура, която да извършва подобен тип мониторинг, така и превенционен скрининг. В много държави като видим определена агресия при децата, тогава те се изпращат и социалните служби са контролиращо-регулиращи тези елементи. Тези деца са задължени да получат, заедно с техните семейства конкретната терапевтична и друга грижа. Ето, например в Софийския университет хората направиха „Семейна терапия". Като ги направиха, тези хора имат една диплома, която може да си я окачат на стената за украса, но реално нямаме регламентация по начин, по който те да намерят реално приложение в някои от тези структури, които трябва да създават благоприятни условия за развитието на детската психика, здраве и съществуване", коментира специалистът. „Това, което ние правихме няколко пъти, беше търсене на това дали има различие при агресията в различни семейни групи. Включихме и групи, където очаквахме, че агресията ще бъде много по-ниска като например свещенослужители или хора, които работят в църкви. Шокиращото беше, че и при тях нивата на агресията са много по-малки във връзка със средата около тях. Те имаха по-ниски нива. Но когато говорим за деца от трети клас нагоре, те се отделят и влизат в една реална среда, тогава виждахме, че тези деца, които ходят на църква, бащите са свещеници или работят в църква, тези деца се променят. Те бяха толкова активни, колкото децата на родители, които не са в тази сфера. Явно имаме сериозен тип въздействие от средата, която създаваме всички ние и допускаме да бъде част от живота на нашите деца", смята д-р Инджова.
Коментари към Д-р Диана Инджова: Необходима е структура, която да извършва превенционен скрининг на агресията на младежите