Д-р Лорис Мануелян: Някои хора изкопаха пропаст между лекарското съсловие и пациентите
"Много трябва да си пазим и уважаваме лекарите", около това се обединиха бургаските медици на среща по случай Деня на българския лекар. На нея присъстваха представители на всички институции отговорни по здравеопазването в областа.
"От 3 години институциите в Бургас работят в екип със здравеопазването. Имаме подкрепата и на общинската и областната администрация. Това води със себе си само позитиви", това каза зам. кметът в община Бургас, д-р Лорис Мануелян.
"Ние сме единственият град, който строи нова болница. Бургас тръгна от една много трудна позиция и нещата трудно се компенсираха по отношение на здравеопазването".
"Реформата в здравеопазването трябва да тръгне към клинично свързаните групи. Всичко това трябваше да стане още през 2002-2003 година. Сега сме в положение, в което хората се страхуват да отиват до болниците. Някои хора изкопаха пропаст между лекарското съсловие и пациентите, съвсем тенденциозно. Това е много опасно за една държава. Съвсем своеволно се слага етикет убийци на лекарите, което е недопустимо.
Има много проблеми с финансирането, течението на качествените лекарски кадри в чужбина, липсата на възможност за специализация и редица други. По тези въпроси може да се намеси само държавата", каза още той.
В Бургаска област има 78 000 неосигурени лица. Това създава сериозен проблем за здравното състояние на хората в региона.
За изминалото деветмесечие има повишение по някои финансови показатели. Първична извънболнична помощ се е повишила 10%. За специализирана медицинска помощ средствата са се увеличили с 8%. За дентална помощ с 4%. Медико-диагностична дейност с 10 %. Лекарства за домашно лечение - с 41%.
От март месец е включено заплащането на медикаменти за онкоболни, хора по-редки заболявание и на пациенти след трансплантация. През миналата година уговорените средства за болнична помощ са били около 30 млн. лева, сега на тази сума е увеличена на 40 лв. лева. Работи се по 15 нови клинична пътеки в региона. Те са в областта на инвазивна кардиология и съдовата и кардио хирургия.
В момента има липса на специалисти в областите - патоанатомия, клинична лаборатория, ендокренолози, ревматолози, алерголози, съдова, гръдна и челюстна хирургия.
"Тъжно е, че Бургас като най-голяма област в България, най-голяма пътна мрежа и с население над половин милион е на последно място по отношение на леглова база", това каза д-р Георги Паздеров.
"Приветстваме всички инвестиции, които се правят сега. Здравеопазване, лечебна и леглова база трябва да има, но не всяка цена. Най-важно е високото качество. Ако има болници, които не отговарят на това изискване, съвсем нормално е те да бъдат затворени. Този баланс е много тънък и важен. Здравните заведения, които сега се лицензираха отговарят на нужните стандарти."
"Още през 2003 година финансирането на болниците трябваше да се поеме от здравната каса. В България за здравно осигуряване се падат по 150-200 евро на глава от населението. Средно в Европа тази цифра е между 2000-3000. В Румъния тази сума е около 600 евро. Дори в Албания е по-голяма. Няма страна в света, която с толкова малко пари да прави толкова достъпно и обърнато към пациента здравеопазване", допълни той.
"Оптимизмът сред лекарите много бавно се покачва", от своя страна сподели д-р Здравка Инджова, представител на Лекарския съюз.
"Когато има основание за критика срещу наши колеги, ние се водим само от добрата практика и интереса на пациента. Предишното ръководство на МБАЛ бе дошло с добри намерени, но постигна лоши резултати. Нашите протести преди година се дължаха не толкова по икономически причини, колкото до трудовата база. Тогава от 29 анестезеолога останаха само 9. Това блокираше работата на цялата болница. Сега има много по стегната организация и започна поне да се купува апаратура и леко предвижване напред", завърши тя.
Коментари към Д-р Лорис Мануелян: Някои хора изкопаха пропаст между лекарското съсловие и пациентите