Д-р Юлия Бянкова: Изтъкват се несъществуващи предимства на клиничните пътеки
Според д-р Бянкова, ако прехвърлянето се извърши механично, болниците трябва да поемат издръжката на автопарка с линейките и разходите за гориво, а лекарите са скептични за това, че бюджета на спешната помощ ще бъде цялостно прехвърлен към болниците.
„Колегите не го приемат като удачно решение. Аргументите, които изтъква министерството, са предимно финансови и до известна степен организационни. Ние трудно вече се доверяваме на обещания. Доколкото разбрах, става дума за прехвърляне на бюджета на спешните центрове към бюджета на болниците и това е най-нормалното решение. Това, заради което вероятно колегите недоволстват е, че заплатите на работещите в спешните центрове са чувствително по-високи от тези на лекарите, които работят в многопрофилните болници. Така колегите нямат никакви сигурност и не знаят дали ще запазят заплащането си. Никой не може да им го гарантира", каза тя.
Бянкова припомни за извършената преди време реформа, според която спешните отделения и спешните центрове бяха отделени. Тя смята, че от това полза имат пациентите, но за спешните отделения, които са към структурите на болниците, няма достатъчно финансиране: „Дали това ще важи и за мобилната помощ, ако бъде прехвърлена, все още не мога да кажа. Но това преместване обезсмисля един дългогодишен труд от въвеждане на една нова форма на обслужване в спешната помощ, каквато беше създаването на спешните центрове".
Д-р Юлия Бянкова коментира и предложението на ръководството на Българския лекарски съюз клиничните пътеки да останат. Тя предположи, че реакцията на съюза е продиктувана от това, че няма как с този финансов ресурс да бъдат посрещнати някакви нови форми на организация на работа. „За себе си отдавна съм си изградила позиция- противник съм на клиничните пътеки като начин за финансиране на болничната помощ, като критерий за заплащане на дейността, която се извършва в болниците", каза още председателят на лекарската колегия в Сливен. Д-р Бянкова изрази несъгласие с публикация на лекарския съюз, в която се казва, че в клиничните пътеки е включен труда на лекарите и определи това твърдение като невярно. Тя смята, че е изключително некоректно по този начин да се изтъкват несъществуващи предимства на клиничната пътека пред други форми на работа, като се заиграва с цената на лекарския труд. Бянкова е категорична, че проблемите в здравеопазването трябва да се решават с дискусии и разумни компромиси. Рядко обаче се получава съгласие, тъй като всяка от страните държи на своята гледна точка, има отпор и много рядко се излиза с конструктивни позиции, които биха довели до някакъв резултат.
Коментари към Д-р Юлия Бянкова: Изтъкват се несъществуващи предимства на клиничните пътеки