Европа иска законодателна забрана за всички заведения за бързо хранене
През 2012 г. в Швейцария вече ще са затворени всички ресторанти без изключение на „Макдоналдс". Алпийската република създаде прецедент: европейският комисар по земеделието Дачан Чолош е приел вече 127 заявки от България, Испания, Германия и други европейски страни с изискване за законодателна забрана за всички заведения за бързо хранене.
След скандалите със сиренето и диоксина през 2009-10 в Италия, Испания и Великобритания, и „зеленчуковата" психоза през 2011 г. в Германия, Европа престана да бъде толерантна по въпросите на храненето.
Движението за здравословен начин на хранене „Slow Food", създадено в опозиция на бързото хранене, не само агитира за продукти със знака „BIO" и насърчава да се купуват продукти директно от земеделските стопани. „Slow Food" постигнаха това, че най-малко пет европейски страни - Франция, Великобритания, Италия, Германия и Холандия - казват „не" на някога модните диети.
Около 23% от европейците, според СЗО, се отказват от диети, които предизвикват загуба на тегло. Още 20% от европейците вече не се занимават с броене на калории, по което се увличаха преди няколко години.
Това е добра новина, но уви за радикална промяна на ситуацията не е достатъчно. Според Европейската комисия през последните пет години броят на ресторантите за бързо хранене в Европа е нараснал със 17%. Меката в света на бързото хранене и полуфабрикатите - Съединените щати - е в кулинарен шок.
В страната има 1500 телевизионни канали, които насърчават здравословната храна, търсенето й превишава предлагането, но според социолозите от TNS Callup AdFact, основната храна на семейството на американците все още остават хамбургерите и пиците. В резултат на това САЩ се нарежда на първо място в света сред страните, в които 60% от заболяванията са пряко свързани с неправилното хранене. Броят на тези заболявания, според СЗО, се разраства в световен мащаб.
„От недостига на полезни вещества от храната - фитонутриенти - страда половината свят", казва Lyndel Costain, диетолог от клиниката по хранене в университета в Кеймбридж.
Техният дефицит, натрупан през годините може да доведе до сърдечно-съдови заболявания, злокачествени тумори, бронхо-белодробни болести, диабет. Изследванията през последните години показват, че сред основните рискови фактори за придобиване на тези заболявания е лошата храна. И тези нарушения са свързани не само с бързото хранене.
„Храните, произведени промишлено, провокират хронични заболявания, в действителност те бавно убиват хората", - убеден е Дюк Джонсън, директор на Института за оптимално здраве на Nutrilite (Калифорния, САЩ).
Коментари към Европа иска законодателна забрана за всички заведения за бързо хранене