Еколози сигнализират за уреди-енергийни вампири
"Пример е включеното зарядно за телефон, т.нар. енергийни вампири, те са милиарди в света и по отделно всеки един не харчи много, обаче когато се съберат накуп - това са няколко големи ТЕЦ, които замърсяват. Хората могат да преминат към закупуването на електроуреди с по-висок енергиен клас, поставянето на топлоизолация - огромен процент от използването на енергия идва от домакинствата и то именно за отопление, смяна на електрическите крушки. Българите като потребители могат да не си купуват продукти, транспортирани от много далеч, а да използват местни продукти или такива, които имат сертификати за енергийна ефективност", каза Сандов.
По думите му бизнесът е изключително важна част от процеса за борба с климатичните промени, тъй като той самият генерира голям процент от емисии, а може да произвежда електроенергия, както за себе си, така и да продава.
"Бизнесът може да се насочи и към производството на различни соларни панели, материали, които се използват за саниране на сгради или нанотехнологии. Ние имаме този капацитет в България и е жалко, че още не сме го приложили. Това може да бъде решение за множество предприятия и безработни хора, които имат необходимата специализация. Има голям шанс за българите да намерят приложение на своята професия именно чрез мерките за енергийна ефективност. Правителството може да приложи различни законови схеми, стимули, с които да поощри този процес, по този начин да намали безработицата и да създаде една по-добра икономическа среда заради намалените нива на енергопотребление", каза още Сандов, предаде Фокус.
"България, за съжаление, е на опашката, когато говорим за политики за борба с климатичните изменения. Страната ни обаче е напред в класацията на държавите с голям процент емисии на глава от населението и на единица продукт. Ние не сме в много облагодетелствано положение и независимо, че сме малка страна, ние ще бъдем една от най-засегнатите. Би следвало да имаме интерес тези въпроси да бъдат все по-актуални и все по-значими. В момента България няма много активна позиция. До скоро бяхме в групата страни, предвождани от Полша, които се стремят да не следват политиките, които се прилагат от западните и северните страни по отношение на климатичните промени. За България не е изгодно да бъде в тази група, защото при нас потенциалът е много по-голям, ако ние преминем към повече мерки за превенция на климатичните промени, за адаптация. Много голяма част от европейските средства, които ЕС ще отделя през плановия период 2013 - 2010 г. ще бъдат свързани с такива мерки. Това е един прекрасен момент ние да се възползваме, за да създадем икономическо развитие в контекста на устойчивото развитие", допълни представителят на Коалиция за климата-България.
Коментари към Еколози сигнализират за уреди-енергийни вампири