Забраната на тютюнопушенето - полезна за здравето, вредна за бизнеса
В този смисъл кръстоносните походи срещу пушачите, които стигат и до нас, в други страни постигат успех. Хората наистина намаляват тютюнопушенето или напълно отказват цигарите.
Не бива обаче да се вярва на всяка правителствена пропаганда по въпроса. Ако например попитате английското правителство, ще ви отговорят, че пълната забрана на тютюнопушенето навсякъде под покрив, включително в пъбовете и ресторантите, не е довела до никакви негативи, а напротив - донесла е само позитиви.
Това обаче е лъжа! Защото забраната за пушене в закрити помещения уби английския пъб.
А тази институция е на 400 години и е "основна клетка" на британското общество. В последните 5 г. половината от съществуващите пъбове са затворени поради фалит. А другата половина се опитват да се преобразят в семейни центрове, което в повечето случаи се оказва неуспешно.
Което означава, че тази индустрия, която години наред е давала хляб на хората, умира около забраната за пушене.
Нещо повече - Англия е едно ултрамодерно общество, в което семейно-клановите връзки като негова спойка на практика са изчезнали. Затова пъбът е смятан за заместител на това "лепило на обществото", осигурявало до момента интегритета на английската нация.
Отмирането на пъба е един от факторите, довели до такъв разпад в основата на британското общество, че англичаните вече си позволяват да палят и чупят витрини и коли.
Така че, гонейки една цел - да намалиш пушенето, фактически правиш огромни поразии, които изобщо не си и предполагал, че ще се случат като ефект.
У нас пак се заговори за въвеждане на тотална забрана на пушенето на обществени места. Но нека помислим. Обществата, в които това вече е правило, обмислят връщането към старите практики.
В Америка например започна движение за възстановяване на пушенето по начин, по който в момента това се прави у нас - собственикът решава дали в неговото заведение да се пуши, или да не се пуши. Ако отговорът е да - прави "аквариум" за пушачи. Така че направеното у нас в момента за ограничаването на тютюнопушенето е разумната мяра.
Затова не виждам причина да се отива отвъд тази мяра, към която хората, които прекалиха, тепърва започват да се връщат.
А за най-върлите активисти на движението "Тотално не на тютюнопушенето в България" ще дам пример. Последния път, когато бях в Брюксел, минах и покрай Европарламента. Препоръчвам на всеки, който има път натам, да си направи експеримент: да влезе в едно-две от кафенетата и кръчмите в този район. Веднага ще го удари в носа острата миризма на тютюн. Евродепутатите са направили за себе си така, че изскачайки от европарламента, да се пъхнат в първото заведение, да праснат по една цигара и после да се върнат на заседанието. А на нас тук ни нахлузват забрани. Ако е толкова важно да се борят срещу пушенето на цигари, да забранят първо на себе си!
Иначе е хубаво, че се въвеждат гаснещите цигари. Това е една от малкото въведени "цигарени" мерки по света, а и у нас, които са позитивни. Някъде след Втората световна война американците първи се усещат и започват да вкарват в цигарите съставки, които да поддържат горенето. Така насърчават купуването на повече цигари. Цигари, произведени другаде, а и тези, които сам си свивам отвреме-навреме, например, гаснат. Това означава, че са без химически примеси.
Евгений Дайнов
Коментари към Забраната на тютюнопушенето - полезна за здравето, вредна за бизнеса