Заради проблеми с хъркането, по двама души се оперират всеки месец в МБАЛ "Иван Селимински" - Сливен

Отделението по УНГ в МБАЛ „Д-р Иван Селимински"-Сливен разполага с апарат за безкръвно коригиране на причините за хъркането.
Началникът на отделението д-р Румяна Михайлова съобщи, че техниката е закупена преди няколко години и се използва при различни операции, но през последните 5-6 месеца е нараснал интереса от пациенти, които имат проблеми с хъркането.
Средно на месец има по двама души, които се подлагат на такава интервенция.
Основната причина за хъркането е нарушеното носово дишане и дишането през устата, при което въздухът преминава през по-тясно пространство и кара меките тъкани в гърлото да вибрират.
Апаратът се използва за да се намали обема на лигавицата в носа, да се стегне мекото небце и да се скъси увулата (т.н. мъжец). Електродите, с които се работи, са различни за носа и гърлото.
Д-р Михайлова определя бързото възстановяване след интервенцията като голямо предимство на апарата. Пациентът може веднага да отиде на работа, има слаба следоперативна болка. Операциите се извършват с местна, по- рядко с обща упойка.
"По често хъркат мъжете. Понякога се налага премахването и на сливиците, когато те са силно уголемени", каза д-р Михайлова.
„За хъркането няма панацея. Не можем да кажем, че всички на 100 процента се оправят, но пациентите казват, че хъркат по-малко, че не се будят през нощта, че жените им не ги будят", допълни д-р Михайлова.
Хората, които имат сънна апнея (нарушение на дишането по време на сън), хъркат най-много. Обикновено те имат много тясно гърло и въздухът не е достатъчен, за да обогати кръвта с кислород. Точно при тях се налага да се махнат сливиците. Има случаи на сънна апнея и при деца, които са с големи сливици и се налага отстраняването им, дори и детето да не боледува от тях.
Коментари към Заради проблеми с хъркането, по двама души се оперират всеки месец в МБАЛ "Иван Селимински" - Сливен