Заразните тигрови комари и у нас?
Вирусът за първи път е изолиран през 1937 г. в кръвта на жена от провинция Западен Нил в Уганда. Първо шества в Африка, но постепенно се разпространява по света. Учените прогнозират навлизане на непознати рискови популации комари и в Европа.
Миналата година имаше много заразени хора в съседни на България държави.
В европейския център за контрол на инфекциозните болести през последната седмица са съобщени болни от Румъния и Русия. Северната ни съседка е докладвала лабораторно потвърден случай край Галац, а московските здравни власти - трима пациенти от Волгоградска област.
Не всяко ухапване от заразен комар води до болест, над 80 на сто от хората нямат никакви оплаквания и симптоми, обясни Миков. По данни на Световната здравна организация западнонилската треска по-често е проблем за хора с понижен имунитет и хронични болести, предимно във възрастта над 50 г. В рисковата група обаче не попадат бременните и кърмещите жени. Инкубационният период е от 3 до 14 дни. Преобладаващо заболяването протича леко, с грипоподобни симптоми, включително повишена температура, отпадналост, болки в главата и мускулите. При тежките случаи обаче може да се стигне до енцефалити, менинго-енцефалити или менингити.
Най-сигурната профилактика е борбата с комарите и избягване на ухапвания.
Коментари към Заразните тигрови комари и у нас?