За всеки трансплантиран се грижат над 50 медици от поне 3 клиники
Следва човек да се променя, щом чужди клетки с различна генетична характеристика станат част от него, но дали, доколко и как - науката още не знае. Вероятно това извънредно събитие влияе и в психологически аспект, но засега за медицината у нас по-важно е да даде втория шанс на повече хора, казва известният лекар. Той е един от екипа "кръжочници", който започва да прави трансплантациите във Военномедицинска академия. Сами се сравняват с читалищни ентусиасти, защото преди 3 години стартират не с помощта на държавата, а въпреки отсъствието на приоритет на здравната политика в тази област, донорска мрежа и финансиране.
За всеки трансплантиран се грижат над 50 медици от поне 3 клиники, една от тях е гастроентерологията, която ръководи доц. Кацаров. Освен предвидимата за този пост специалност има и три други - спешна медицина, вътрешни болести и военна терапия. Известният лекар е още и зам.-началник на ВМА по учебно-научната дейност и лидер на дружеството на гастроентеролозите. Списъкът на научните му публикации е надхвърлил 3 пъти броя на годините му в специалността.
Въпреки влиянието, което има и в гилдията, и във ВМА, доц. Кацаров се определя като войник в окопа. И твърди, че му е добре там. "Защото Окопът е обединение в името на кауза, в него няма дипломация, конюнктура и политика, всичко е истинско и е невъзможно да минеш за нещо, което не си. На показ си непрекъснато и нищо не можеш да скриеш." Откакто е завършил медицина през 1983-а, е там, гръб в гръб с останалите лекари и медицински сестри, които са го приели като мисия. "Залогът е животът. А резултатът винаги е ясен. И няма нито смисъл, нито възможност за манкиране."
Убеден е, че екипността е задължителна в професията на медика. А тимът може да постигне много, ако не си обсебен от мисъл кой ще обере лаврите.
Общата битка за живота на болния дисциплинира повече от пагона, смята известниятспециалист. Така тимът от окопа прекарал дори новогодишна нощ в операционната, защото тогава се появява донор.
Доц. Кацаров си харесва специалността заради предизвикателствата в нея. И възможностите, които новите технологии откриват пред лекаря. Отдадеността изобщо не му пречи да излезе от конформисткото клише, че ако днес започне живота си отначало, пак би направил същия избор на професия. "Защо втори път същото? Това не е единственото интересно нещо, с което човек може да осмисли съществуването си. Ако се вгледа, вижда вълнуващото буквално във всичко. Има безкрайни възможности. Най-важното не е какво точно прави, а колко добре се справя. В този случай единствено самодоволството може да те спре да си сред най-добрите." Въпреки че е доволен от екипа и се гордее дори с малките (така със симпатия нарича съвсем младите си колеги) в него, доцентът е убеден, че в медицината ученето е до последния ден на кариерата.
Резултатите на тима му са на световно ниво въпреки скромните на този фон заплати. Затова и който не е поискал, не е отишъл в болница навън. Скоростта, с която науката се развива, позволи за няколко години най-неприятните изследвания и терапии в гастроентерологията на ВМА да се заменят с по-щадящи и успешни. А 82 на сто от пациентите с трансплантиран черен дроб да се върнат в предишния си живот, казва доцентът. Сред най-очевидните примери е бившият шеф на ВВС ген. Димитър Георгиев. Елитният летец сяда в пилотската кабина 3 месеца след присаждането.
По подобен начин към призванието си се връща и футболната легенда Георги Велинов, който играе цяло полувреме след тежката операция. Ти си луд човек бе, Джони, казал по този повод Лотар Матеус на вратаря с несломим дух.
Доц. Кацаров няма да забрави никога и тежката битка за живота на неродено бебе в утробата на млада жена с фатална болест. Когато й поставят диагнозата амиотрофична латерална склероза, тя е в пети месец и заболяването бързо се развива. Прогресивно и мъчително отпада работата на моторните неврони - клетки в гръбначния и главния мозък, което води до постепенна парализа на всички органи. В такова състояние постъпва бременната в клиниката. Няколко месеца замествахме с нова и нова апаратура всеки блокиран орган, за да запазим бебето и идващият живот да продължи отиващия си, помни трудната битка докторът.
"Той, окопът на медицината, у нас не е просто окоп, а опълченски окоп - там сме почти с голи ръце и много ентусиазъм. За година на човек се падат по 150 евро за здравеопазване на човек - два и половина пъти по-малко от съседна Румъния например."
Във всекидневното общуване докторът е подкупващо прям. С 10-12 часа в болницата обаче времето за двамата му синове - единият вече колега в Лондон, съпругата и приятелите винаги е в дефицит. Събиращия се от стреса в работата адреналин разтоварва с екстремни хобита. Обича лова - "заради преследването, не заради жертвата". От няколко години е запален по подводния риболов, а вече има и диплома за водолаз Следващата цел е да скочи с парашут. "Заради емоцията. Всъщност ми е неприятно да се навеждам отвисоко, никога не съм имал желание да се опра на прозореца на клиниката - тя е на 14-ия етаж, и да гледам надолу. Но от самолет земята изглежда по друг, дружелюбен начин." И ще го направи. "Щом Джордж Буш-старши и след 80-те продължи да скача, значи е лесна работа", засмива се докторът. Чувството му за хумор е деликатно и не го упражнява на чужд гръб, казват от екипа. Ценят маниера му с оптимизъм и шега да сваля напрежението.
В кабинета му има всевъзможни поздравления закачки (на малките снимки горе) като звезда на славата за лекарски умения, "помирително" футболно флагче "Левски" - ЦСКА от Джони, портрет на храбрия шивач в бяла престилка.
Днес, на рождения си ден, докторът ще получи стотици поздравления от благодарни пациенти и колеги. Самият той си пожелава само здраве. "Защото по дефиниция лекарите сме най-безотговорни към собственото си здраве."
Коментари към За всеки трансплантиран се грижат над 50 медици от поне 3 клиники