Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини И салати, и репи могат да пренасят опасната ешерихия

И салати, и репи могат да пренасят опасната ешерихия

от 31 май 2011г., обновено на 28 ное 2012г.
И салати, и репи могат да пренасят опасната ешерихия - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари
  Досега в България не е регистриран опасният щам на ешерихия коли, който натръшка стотици в Германия, увери доц. Мира Кожухарова, национален консултант по епидемиология. У нас обичайно са разпространени много разновидности на бактерията, която предизвиква стомашно-чревни разстройства, а през летния сезон има и по-висока заболеваемост от диарии. Този щам е по-особен - отделя токсин, който води до увреждане на бъбреците, коментира доц. Кожухарова.

  Обстановката у нас е спокойна. От началото на годината има 106 случая на колиентерити и ешехириози. За същия период на 2010 г. те са били с 46 повече - 152 случая. Дизентериите също са по-малко - за 2011 г. са 96, а за същия период на 2010 г. - 102.

  Преболедували от ешерихия коли нямат имунитет. Обикновено от диарии боледуват повече деца. Пострадалите в Германия обаче са 90% възрастни, повечето - 69%, са жени. Това се дължи вероятно на факта, че заразата се пренася със зеленчуци, а малките и мъжете не консумират толкова сурова храна.

  Замърсяването едва ли е станало чрез работниците, каза доц. Кожухарова.

  Ешерихия коли се разнася чрез изпражнения. Ако болен е ходил до тоалетна и не си е измил ръцете, би могъл да стане източник на заразата. Едва ли става дума за такъв случай, защото щяха да са замърсени малки количества продукция, а пратките с опасния щам са доста големи и пръснати из големи територии, обясни доц. Кожухарова. Тя предполага, че щамът е попаднал върху зеленчука чрез торенето, но подчерта, чезасега това е само хипотеза.

  Най-вероятно щамът е тръгнал от биоземеделието, където се ползват животински торове. По принцип в южните страни условията за разпространение на подобни зарази са по-благоприятни, но това е напълно възможно и в северните. Ако замърсяването е станало чрез тор, това означава, че и други зеленчуци може да пренасят ешерихия коли - например листни салати и репички. Те, особено ако по тях има пръст, трябва да се измиват обилно с течаща вода, съветва доц. Кожухарова. Ако е възможно - и със сапун. Спазването на добра лична хигиена и щателното миене на съдовете в кухнята също е добра предпазна мярка. Ръцете трябва грижливо да се сапунисват. Краставиците е добре да се белят. Това ще ни предпази до 90-95% от заразата, смята и д-р Ангел Кунчев, главен епидемиолог в здравното министерство.

 Добрата хигиена е единственото нещо, което можем да направим, за да се предпазим от заразата, а и от другите, по-обикновени щамове на ешерихия коли, които също са неприятни. Приемането на имуностимуланти или пробиотици на теория може да подпомогне съпротивителните сили на организма. Няма доказателства дали биха могли да се използват като профилактично средство срещу опасния щам, коментира д-р Кунчев. Хубавото било, че винаги има клинично проявление и заразата не остава скрита.

  Много животни и хора имат в стомашно-чревния тракт разновидности на ешерихия коли. От този агресивен щам за последните 3 г. в Европа са докладвани само 8 случая.

  Смъртни случаи у нас има и от други диарични заболявания, но единични и главно при малки деца, обяснява д-р Кунчев. Симптомите при заразяване са болки в стомаха, повръщане, тежка диария с кръвоизливи. Много важно е рано да се потърси лекарска помощ. Тежките случаи се лекуват в болница, подчертава епидемиологът.

  Пробват лекарство, спасило деца преди 1 г.

  Медиците в Германия започват да използват за най-тежко болните лекарство с активна съставка екулицумаб. Това са моноклонални антитела, които са изпробвани вече миналата година при три деца, заразени с е-коли бактерия и развили синдрома на бъбречна недостатъчност. Благодарение на лекарството състоянието им се подобрило бързо. Случаите са описани от лекари и учени от Хайделберг, Монреал и Париж в "Ню Инглънд джърнъл фор медисин". Новата терапия се прилага сега в университетските болници в Хамбург, Хановер и Шлезвиг-Холщайн. Дали тя ще подейства на пациентите там, може да се каже със сигурност едва след една седмица. Бактерията поразява бъбреците не само на деца и възрастни, а и на млади хора в отлично здраве, което я прави много опасна. Сред жертвите й има и хора на 37-38 г. При най-тежките случаи бъбреците спират, което е равнозначно на смърт. Дори да оцелеят, пациентите ще се борят до края на живота си с тежки неврологични последици и ще са с болни бъбреци.

  Избухването на епидемия от зараза с ешерихия коли в Германия е най-голямото в света и най-сериозното в историята на страната, съобщи вчера Европейският център за контрол над болестите и превенция (EDCD) в Стокхолм. 13 души починаха от усложненията, 30 са в много тежко състояние и на практика бъбреците им не работят. Ще има още смъртни случаи, предупредиха експерти.

  Над 600 са болните, които са постъпили в клиника със симптоми на болестта. "Не сме свикнали да лекуваме от подобна зараза хора в този възрастов диапазон. Пациентите ни са масово жени между 30 и 40 г., които не страдат от хронични заболявания. Това прави обстановката още по-тежка", коментира д-р Майте Бац от университетската клиника в Кил.

  Разболяват се предимно жени, защото заразата идва вероятно от краставици и домати, поливани с естествен тор. Може би жените се заразяват при обработката на зеленчуците в кухнята.

  Центърът в Стокхолм засега не смята, че има непосредствена опасност епидемия с подобен размер да се развихри и в други страни в Европа, макар че тя се появи в още 7 държави.

  Има случаи на заразяване в Швеция, Дания, Холандия, Чехия, Полша и Великобритания. Бактерията попаднала там чрез туристи.

  Инкубационният период е от няколко часа до 10 дни, така че още е рано да се каже дали това е окончателният брой заразени. Властите в Чехия и Австрия спряха вноса на испански краставици и ги иззеха от магазините заради опасенията от заразяване. Руската санитарна служба обмисля същото. "Практически взехме решение. Ако в близките часове не получим информация, то ще бъдат изтеглени от продажба всички внесени зеленчуци и ще се наложи забрана на вноса от Испания и Германия", заяви главният санитарен лекар на Русия Генадий Онишченко.

  Бактерията бе изолирана върху три испански краставици, но все още няма окончателен резултат, който да посочи дали само испансият внос е носител на бактерията или има и други огнища.

  В момента се изследват краставици от Мекленбург - Предна Померания, които също вероятно са замърсени с бактерии. Те попадат върху тях от естествения животински тор, с който биофермерите ги подхранват. Възможно е обаче да става дума и за замърсена почва или подпочвена вода. Испания категорично отрича да е виновна за замърсяването.

  Повечето болни са на хемодиализа, а болниците в страната изнемогват. В Хамбург и Хановер вече няма достатъчно апарати и пациентите биват разпращани по други градове. Ако епидемията не стихне, до седмица в Германия няма да има кръв за преливане, алармираха лекарите.

3.1/5 7 оценки

Коментари към И салати, и репи могат да пренасят опасната ешерихия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте И салати, и репи могат да пренасят опасната ешерихия
    www.framar.bg 
    на 18 July 2025 в 06:27
    Коментирайте "И салати, и репи могат да пренасят опасната ешерихия"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Могат ли брекетите да причинят сънна апнея и рецесия на долна челюст?

преди 755 дни, 4 часа и 3 мин.

Салофалк и нексиум - могат ли да се приемат заедно през определени интервали

преди 1371 дни, 16 часа и 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 1 дни, 17 часа и 9 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 6 дни, 20 часа и 31 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 8 дни, 20 часа и 9 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 13 дни, 18 часа и 28 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АНГИН - ХИЛ таблетки * 50

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D3 капсули * 90 VIRIDIAN

ПИРИН ДРИЙМ КОМПЛЕКС РЕГЕНЕРИРАЩ НОЩЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 50 мл.

БИЛКОВ КРЕМ ЗА ПЕТИ 30 мл АУРИМЕТРИЯ

БИЛКОВ ЛОСИОН ЗА КОСА 150 мл АУРИМЕТРИЯ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ПАНЦЕФ таблетки 400 мг * 10 АЛКАЛОИД

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юли 2025г. в 16:52:17

НЕОЛЕКСАН таблетки 500 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юли 2025г. в 16:37:18

ЗОЛОФТ таблетки 50 мг * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юли 2025г. в 16:31:47

ЕУЦЕРИН АКВАФОР мехлем за увредена кожа 220 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юли 2025г. в 16:18:19

КВАМАТЕЛ табетки 40 мг * 14

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 17 юли 2025г. в 16:08:01
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival