Комисари и експерти от ЕП ще проверят на място инсталацията за биогаз в Нова Загора
Еврокомисията по петициите взе категоричното решение да изпрати мисия за установяване на фактите, свързани с постоянните зловонни миризми, заливащи Нова Загора от пет години. На заседанието си на 2 октомври 2019-а членовете на комисията изслушаха вносителят на петицията.
Кремена Петрова, която е председател на ИК „Нова Загора иска да диша”, изложи пред членовете на еврокомисията проблема. В началото тя заяви, че са стигнали до Европейската комисия за петиции, защото в продължение на пет години „българските институции не намериха воля и не откликнаха на стотиците сигнали и жалби”. От януари до август 2019 г. новозагорци са подали повече от 250 сигнала.
За пореден път Кремена Петрова насочи вниманието към факта, че няма регламент, който да показва ясно кой и как извършва контрол и са занижени критериите, по които се издават разрешителни за подобни инсталации. Зловонните миризми създават системен дискомфорт на хората, а още по-лошото е, че оказват влияние върху здравето им.
За голямо съжаление вместо реален екологичен ефект, какъвто се предполага, че трябва да имат този вид инсталации, те създават чувство на недоверие и така опорочават идеята на съществуването си.
Българският представител в Генералната дирекция по околна среда обясни подробно кога и как е одобрена инсталацията и заяви, че независимо от сигналите не е установено нарушаване на нормите. „Службите на комисията разбират притеснението и недоволството на гражданите и в трите населени места, но в законодателството на ЕС по околна среда няма стандарти за емисии на неприятни миризми. Измерването и евентуалните лимити на подобни миризми са изцяло в компетенциите на отделните държави и комисията няма основание да се намеси”, каза тя.
За разлика от нея всички членове на комисията по петициите се обединиха категорично около точно противоположното становище.
Българският евродепутат от групата на ЕНП Радан Кънев започна изказването си с думите, че става дума за проблем, който е не просто реален, но и много сериозен. Той заяви, че е добре запознат с петициите от Нова Загора, Труд и Царевец, чиито проблеми са идентични. „Качеството на живот и в трите населени места е сериозно влошено. Въпреки официалните доклади за много високи нива на токсични замърсители като амоняк и сероводород, е очевидно, че институциите пренебрегват проблема. Виждал съм документи от български институции, в които е посочено, че няма законови граници за съдържанието на тези вещества особено при инсталациите за биогаз. Не е необходимо човек да е специалист по химия, медицина или екология, за да знае, че сероводородът и амонякът са силно токсични”, каза представителят на ЕНП и подчерта, че европейският закон е категоричен: чистият и незамърсен въздух е право на всеки гражданин на Европа.
„Криенето зад чиновнически формалности не е нищо повече от разтварянето на политически чадър над фирмите, които замърсяват”, заяви още Радан Кънев по време на заседанието.
Заместник-председателката на комисията по петициите Яна Тум (на снимката) беше категорична, че е недопустимо „нашите граждани да страдат, а ние да не сме в състояние да направим нищо, затова трябва да окажем натиск”. Яна Тум подчерта, че е крайно разочароващо за представителя на „Нова Загора иска да диша” да чуе, че не могат да направят нищо.
Финалът постави председателката на комисията по петициите Долорс Монсерат (на снимката). Тя беше категорична, че всички се обединяват около решението да оставят петициите на гражданите от Нова Загора, Труд и Царевец отворени. „Изискваме всички материали по случаите. Изпращаме за оценка в Комисията по околната среда и назначаваме мисия в България, която на място да се запознае и изследва фактите”, заяви Долорс Монсерат. В края на заседанието тя отново даде думата на Кремена Петрова, която каза, че хората от Нова Загора ще продължават да се борят и защитават правата си. „Нашите човешки и граждански права са нарушени. Години наред ние чуваме как всичко е съобразено със закона. В същото време зловонието е навсякъде”, заяви председателката на инициативния комитет и благодари на комисията, че остави петициите отворени.
Актът на еврокомисията дава надежда на хората, че усилията им през последните години, протестите, кореспонденцията с институциите, търсенето на начини проблемът да бъде решен, не са били напразни.
„Удовлетворена съм от това решение”, коментира Кремена Петрова и увери, че борбата на „Нова Загора иска да диша” продължава.
Този пробив е ясен знак, че има начин проблемите да бъдат решени. Случва се обаче, когато хората знаят как да се обединят и намерят лидера, който е в състояние да работи с и за тях. Когато не се спират пред бариерите, стените и препятствията и особено пред административните еквилибристики, когато действат целенасочено, компетентно и с достойнство. Когато вярват, че са не просто представителна извадка в някое социологическо проучване или просто електорат, а са личности, които знаят как да се борят за правата си.
Личен архив
Коментари към Комисари и експерти от ЕП ще проверят на място инсталацията за биогаз в Нова Загора