Кръвен тест може да послужи като инструмент за ранна диагностика на рак на гърдата
Изследователи от медицинския център към университета в Лайден, Нидерландия, откриват, че специфични протеини в кръвта претърпяват изменения до 2 години преди да бъде поставена диагнозата рак на гърдата. Те вярват, че откритието ще им позволи да разработят лесен кръвен тест за ранно откриване на заболяването при жените, които са най-застрашени.
Статистиката
Над 2,3 милиона жени по света са диагностицирани с рак на гърдата през 2020 г. Според учените техният брой ще нарасне до 3 милиона през всяка от следващите 20 години, като 1 милион годишно ще губят битката с коварната болест.
Ракът на гърдата обикновено се открива, когато пациентът забележи симптоми, по време на преглед или след провеждане на образно изследване – мамография, ултразвук или ЯМР.
При всички онкологични заболявания, включително ракът на гърдата, ранната диагностика е изключително важна, защото увеличава шанса на жената да се излекува. По данни на Американската асоциация за ракови заболявания 99% от пациентките с локален рак на гърдата (който не се е разпространил в други части на тялото) живеят минимум 5 години след откриването му.
Резултатите от нидерландското проучване бяха представени наскоро на 13-ата Европейска конференция за рака и са публикувани в списание International Journal of Molecular Sciences“.
>>> Какви са медицинските изследвания при рак на гърдата?
Изследването Testbreast
Д-р Вилма Мескер, асистент в катедрата по хирургия, споделя, че през 2003 г. тя и колегите й започват да проучват нови методи, базирани на масовата спектрометрия, за ранна диагностика на рак на гърдата и рак на дебелото черво.
След като събират достатъчно данни и подобряват техниката на обработка на пробите, експертите стартират изследване, което включва 1174 жени с генетична обремененост. Така, през 2011 г., д-р Мескер и д-р Роб Толенаар поставят началото на Testbreast (Trial Early Serum Test Breast cancer).
Доброволките посещават поне веднъж годишно една от девет болници в Нидерландия за преглед и кръвна проба. Тези от тях, които са диагностицирани с рак на гърдата, също са подложени на кръвно изследване.
Протеини в кръвта - показател за висок риск от рак на гърдата
За настоящото проучване екипът анализира общо 30 кръвни проби от три жени, включени в проекта TESTBREAST, които са диагностицирани с рак на гърдата, и други три, които са здрави.
Учените установяват, че 6 протеина в кръвта на болните участнички са в по-висока или по-ниска концентрация до 2 години* преди поставянето на диагнозата.
Д-р Мескер допълва: „При по-ранните ни проучвания разглеждахме различни типове протеини, без да знаем имената им. Още тогава забелязахме, че те се променят няколко години преди жените да се разболеят. Радваме се, че с помощта на новия приложен метод на таргетирана протеомика, откритието ни бе потвърдено, а самите протеини вече са известни. Малките изменения в нивата им се откриват само с надлъжно изследване.“
Създаване на кръвния тест за ранна диагностика на рак на гърдата
Учените от Нидерландия не крият своята надежда, че данните им могат да послужат за разработването на ефективен и опростен тест за ранна диагностика.
Кръвните проби, взети поне веднъж годишно, позволяват да се осъществи строг контрол над състоянието на жените. Това е принципът, на който е базиран и самият тест. Въз основа на малките промени в протеините лекарят може да реши да извърши профилактична мастектомия или хирургично отстраняване на тумора. Кръвният тест е удобен, евтин и не крие рискове от усложнения. Освен това той може да се прави толкова често, колкото е необходимо.
Д-р Мескер се надява тестът да бъде предложен на пазара в рамките на няколко години. Тя добавя: „В момента наблюдаваме участничките в целия проект TESTBREAST. Близо 70 от тях развиха рак на гърдата през последните години. Имаме нужните надлъжни изследвания, които ще ни помогнат да анализираме шестте протеина, както и някои допълнителни ключови маркери. Ако данните отново бъдат потвърдени, кръвният тест би могъл да се използва като допълнителен инструмент, паралелно с мамографията и/ или ЯМР.“
Предстоят допълнителни проучвания
Д-р Парвин Педи, сертифициран медицински онколог от института по онкологични заболявания „Saint John“ в Санта Моника, Калифорния, е обнадеждена от резултатите на нидерландския екип и ги определя като „много интригуващи“.
В същото време обаче тя призовава към предпазливост и пояснява: „Не намирам имената на въпросните протеини в самата презентация, така че не мога да дам предположение за промените в нивата им при пациентки с рак на гърдата. Освен това е необходимо данните да бъдат потвърдени и при останалите участници в кохортното проучване.
На този етап не бих използвала кръвния тест, защото той разкрива връзка между измененията и заболяването, но не е изключено и жени без колебания в стойностите също да се разболеят.
Не по-малко важно е да разберем дали някои медикаменти за превенция като например тамоксифен не биха спомогнали за регулирането на нивата на тези шест протеина. Едва тогава можем да мислим за прилагането на кръвния тест за ранно откриване на рак на гърдата в клиничната практика.“
* Meershoek-Klein Kranenbarg E, Cobbaert CM, Luider TM, Mesker WE, Tollenaar RAEM. Longitudinal Serum Protein Analysis of Women with a High Risk of Developing Breast Cancer Reveals Large Interpatient Versus Small Intrapatient Variations: First Results from the TESTBREAST Study. Int J Mol Sci. 2022 Oct.
- Could a simple blood test one day help predict breast cancer?: https://www.medicalnewstoday.com/articles/could-a-simple-blood-test-one-day-help-predict-breast-cancer
- Longitudinal Serum Protein Analysis of Women with a High Risk of Developing Breast Cancer Reveals Large Interpatient Versus Small Intrapatient Variations: First Results from the TESTBREAST Study: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9604317/
- Създадоха наночастици, които идентифицират и унищожават раковите клетки в гърдата
- Болните от рак на гърдата в ранен стадий могат да се излекуват и без химиотерапия
- Ракът на гърдата може да бъде победен с лекарства, които предизвикват клетките да се самоунищожават
- На 1 октомври 2019-а НДК ще бъде осветен в розово – цветът на битката срещу рака на гърдата
Продукти свързани с НОВИНАТА
ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ 952
НОВИНАТА е свързана към
- Рак на гърдата
- Препоръчителна диета за болни от рак на гърдата
- Ръката на Буда
- CA 15-3 туморен маркер
- Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
- Клинична патология при злокачествени заболявания на гърдата
- Мамография - какво трябва да знаем
- Лигнани - фитоестрогени с невероятни ползи за здравето
- KI-67 протеин тест
- Опасни ли са дезодорантите и могат ли да причинят рак на гърдата
Коментари към Кръвен тест може да послужи като инструмент за ранна диагностика на рак на гърдата