Лекари искат солени суми за лечение на летовници
Пациентите и сами могат да си диагностицират простудата, че и лечение да си назначат, но пък не могат да си купят лекарството без рецепта. А такава се дава само от лекар, след платена такса за преглед.
Ако пациентът има късмет, ще се размине само с един-единствен преглед, което обаче рядко се случва. Обикновено лекарят преценява, че болният се нуждае от втора консултация със специалист, която пък му коства още 80 евро.
За рентгенова снимка пък е нужно да се бръкне с още 40 евро. Сметката на болния ще набъбне с още 15 евро, ако лекарят реши да си свърши съвестно работата и му премери кръвното. Прословутата тарифа от 50 евро за първичен преглед е валидна и този сезон.
Всъщност тази такса не е мръднала поне от пет години. Колкото и солени да са докторските услуги, пациенти винаги се намират, особено в разгара на сезона.
Ако след тежка вечер на сутринта се сдобиеш с махмурлук, лечението на едно обикновено главоболие и стомашно неразположение след пиянската вечер излизат между 100 и 200 евро. Кръвните изследвания, ехографът и други подобни услуги също се плащат допълнително по твърдо определен ценоразпис.
Сестринските манипулации - също. За гипсиране на крак или ръка пък ортопедът взема поне 100 евро. Прегледът с ехограф излиза 45 евро, а скенерът е три пъти по-скъп. Цените на оперативните интервенции се пазят в тайна и често се договарят на място.
Цените при зъболекарските услуги на предприемчивите лекари също не са за подценяване, като тази година цената на пломба по „Златни пясъци" тази година достигна 80 евро, а ако преди пломбирането зъбът се нуждае и от лечение, всеки чуждестранен турист трябва да си приготви поне 200 евро.
Коментари към Лекари искат солени суми за лечение на летовници