Липсата на донори и организационните проблеми са причина за огромния спад на трансплантациите
Най-много животоспасяващи присаждания на органи у нас са извършени през 2010 година - 68. Миналата година броят им пада на 19, за да се срине катастрофално до едва 4 през тази година. Спадът бе отбелязан по време на среща на лекари и пациенти по случай Световния ден на донорството и трансплантациите.
За да заработи отново системата, от здравното министерство предвиждат съвсем скоро промени в Агенцията по трансплантации, но според министър Атанасова реформата щяла да бъде по-скоро административна, а не кадрова.
Факт е, че не само липсата на донори, а и организационни проблеми пречат на хората да получат втори шанс чрез трансплантация на орган. Самите пациенти, трансплантирани и чакащи за операция, за съжаление констатират, че у нас няма координатор, който да осъществява по най-бързия начин връзката между болницата "А", където има донорска ситуация, и болницата "Х", където лежи спешно нуждаещ се от трансплантиране на орган.
Според шефа на Агенцията по трансплантации доц Силви Кирилов големият проблем е най-вече липсата на донори. Затова той призова медиите да алармират и информират обществото, което да бъде убедено в ролята на донорството. Министър Десислава Атанасова също се съгласи с тезата, че липсва съгласие за донорство, което спъва трансплантациите.
Коментари към Липсата на донори и организационните проблеми са причина за огромния спад на трансплантациите