Микроб шпионин, способен да записва информация в ДНК, създадоха учени
Обикновена бактерия е превърната в неуязвим и невидим супершпионин, който записва информация за случващото се както отвън, така и вътре в ДНК, като го пази и предава на поколенията. Става дума за съхраняване на времевата биологична информация при това директно в геномите на клетките. Сигналите задействат вътреклетъчната ДНК продукция, която се записва от CRISPR-CAS система за адаптация.
Харис Уанг и колегите му от Колумбийския университет в Ню Йорк усъвършенстват постигнатото до момента като променят работата на CRISPR - CAS така, че самата система започва да реагира на сигнали отвън и записва информация кога и как те въздействат върху микроба. Учените осъществили това като поставили две допълнителни нишки ДНК под формата на пръстен в обикновена бактерия . В едната има редактор на генома, а в другата особена последователност на генетични букви – нуклеотиди, които заставят този пръстен от ДНК да копира сам себе си.
Според Уанг CRISPR - CAS е модифициран по такъв начин, че започва да вкарва нови ДНК фрагменти в генома на микробите, но не при появата на нови вируси, а на строго определени интервали. Подходът позволява стабилен запис в продължение на няколко дни и точно възстановява времевата и родословна информация чрез последователността на масивите. Всичко това дава възможност за измерване на динамичните клетъчни състояние и промените на външната среда и ще има приложение за хрониката на биологичните събития в голям мащаб.
Учените вярват, че по-сложни и усъвършенствани версии на тези шпиони от микрокосмоса могат да изпълняват ролята на медицински сензори, датчици на различни токсични и ли радиоактивни вещества, но и да решават още по-сложни задачи.
ДНК молекулите са надеждно устройство за съхраняване на информация, при това добре защитено от грешки при четенето и записа. Учените се опитват да ги приспособят за съхраняване на произволни данни от 1988 г., когато първи американските биоинформатици успяват да запишат 7,9 килобайта информация върху молекула на ДНК и да я разчетат.
Преди пет години биолози от Харвард за първи път „разпечатаха“ в книга молекулите на ДНК и я прочетоха с помощта на обикновен секвенатор на генома, а преди година учени от университета във Вашингтон се научиха да записват изображения в нишките на генетичния код и да ги четат, достигайки до рекордно висока плътност на записа.
Тези подходи обаче притежават един общ недостатък и той е, че използват „голи“ молекули ДНК, които остават стабилни и четливи само в тръби и лаборатории. На практика те са единствено за еднократна употреба–могат да бъдат записани и разчетени само веднъж, а това не позволява използването на подобни системи на генетична памет като пълноценен заместител на съвременните носители на информация.
Миналата година известният молекулярен биолог Джордж Черч се справи с този проблем, приспособявайки бактериалната антивирус – системата CRISPR - CAS, за да записва последователно информацията в ДНК на микробите, превръщайки я във вид на „флаш устройство“. И сега екипът на проф. Уанг осъществи следващата логична стъпка, създавайки микроба шпионин.
По статията работи: Гергана Караилиева
Източник: ria.ru
Снимка: niaid.nih.gov
Продукти свързани с НОВИНАТА
ФИЛИПОПОЛ (ЛУКСОЗЕН АЛБУМ) - БЪЛГАРСКИ ЕЗИК - ЕЛЕНА КЕСЯКОВА, ДИМИТЪР РАЙЧЕВ - ХЕРМЕС
ФИЛИПОПОЛ (ФИЛИПОПОЛЪ ЛУКСОЗНО ИЗДАНИЕ НА РУСКИ ЕЗИК) - ЕЛЕНА КЕСЯКОВА, ДИМИТЪР РАЙЧЕВ - ХЕРМЕС
РЪКАТА НА САТАНАТА - ЖОЗЕ РОДРИГЕШ ДУШ САНТУШ - ХЕРМЕС
ЯМАМОТО РИСЪРЧ ВИТАМИН B12 таблетки * 60
НОВИНАТА е свързана към
- Генетични изследвания
- Исторически моменти от откриването и разгадаването на ДНК
- Полевата терапия може да лекува нелечими заболявания чрез кичур коса
- Розалинд Франклин и приносът й за разгадаването на структурата на ДНК
- Опити за разгадаване състава на гена
- Значение на точковите мутации за историята на биологичната наука
- Какво означава да си секси?
- Опити и хипотези за направата на ДНК от нуклеина
- Създаване на представата за онкогените
- МЕДИЦИНСКИ СТАНДАРТ „ПНЕВМОЛОГИЯ И ФТИЗИАТРИЯ“
Коментари към Микроб шпионин, способен да записва информация в ДНК, създадоха учени