Над 500 хил. българи с инвалидни пенсии
Според Мариана Кърковска у нас предстои изграждането на единна централизирана национална база данни за хората с увреждания и за институциите, заети с обслужването им. Системата трябва да планира и контролира държавната политика за работа с хората с увреждания.
Агенцията за хората с увреждания близо 5 години се бори за отпускане на средства за създаването на подобна информационна система, но на този етап без успех. Според експерти от Агенцията инвалидите в България нямат проблеми единствено на летищата, където са спазени европейските регламенти за достъпен транспорт. Във всички останали сфери инвалидите у нас имат безкрайно много проблеми въпреки приетата през август правителствена стратегия за заетост на хората с увреждания за периода 2011-2020 г.
Данни на НСИ сочат, че през 2009 г. в България е имало отпуснати около 430 хиляди инвалидни пенсии, докато днес по неофициални данни те надхвърлят 500 хиляди, което показва рязко покачване броя на инвалидизираните българи за последните две години.
Експертите са на мнение, че този скок на инвалидните пенсии се дължи основно в промяната в Кодекса за социално осигуряване, която позволява получаването на социалната инвалидна пенсия с друг вид пенсия. Добавката от 25 лева месечно стимулира хората в пенсионна възраст да се освидетелстват пред органите на ТЕЛК, което рязко вдига броя на инвалидите в България, смятат експертите. Подобни процеси са протичали и в други страни - например в Холандия в средата на миналия век, където хората са се възползвали от правата, които им гарантира съответното законодателство.
Според данни в първия по рода си доклад на СЗО - над 1 милиард души по света живеят с различен вид увреждания. От тази колосална цифра между 110 и 190 милиона души по света срещат значителни трудности в ежедневния си живот на инвалиди и се сблъскват с бариери на всяка крачка. За инвалидите по света много често не се полагат подходящи здравни грижи и услуги за рехабилитация и възстановяване. Често срещани пречки за инвалидите са дискриминацията, недостъпния транспорт, недостъпните жилищни и обществени сгради, липсата на информация.
Докладът на СЗО препоръчва правителствата по света да съсредоточат усилията си в няколко основни насоки: да предоставят на хората с увреждания достъп до всякакви универсални системи и услуги; да инвестират средства в специални програми и услуги за инвалидите; да приемат национални стратегии и план за действие за хората с увреждания; да привличат на работа инвалиди и да осигурят необходимото финансиране за това; да подобрят информационната си стратегия за данните за броя на инвалидите, както и да повишават информираността за обществото за проблемите на хората с увреждания.
Коментари към Над 500 хил. българи с инвалидни пенсии