Над 55 % от дипломиращите се български лекари са с нагласата да мигрират
Над 55 % от дипломиращите се български лекари са с нагласата да мигрират. При практикуващите лекари процентът е 37, показва единственото в България научно изследване по въпроса. Анонимното проучване е направено през 2007 г. Анкетирани са били 500 медици от централната и източната част на страната, или около 6 % от лекарите в страната.
Високи нива на потенциална миграция има както в малките, така и в големите градове. Резултатите показват още, че нагласата за миграция е сред лекари от всички възрасти, но изключително много след дипломиране, добиване на малко опит и конкурентна автобиография от специалистите. Става въпрос за сериозни намерения и дългосрочна миграция, обясни авторът на проучването - Стефания Бекярова /на снимката долу/, главен асистент от катедра Социална медицина на Медицинския университет във Варна. Тя уточни, че подобни проучвания трябва да се правят на всеки 3-4 години, но второ такова не е имало.
"България е в най-долния край на "въртележката на миграцията". Минаваме през по-богатите в Евросъюза, стигаме до Великобритания, от там скачаме в САЩ, Канада, Австралия и Нова Зеландия, които са в края на въртележката и са нетните печеливши", обясни наблюденията си Бекярова. Според нея всеки проблем на здравната система, който отблъсква лекарите, е стимул за емиграция. Това може да бъде бюрокрацията.
Ако заплащането удовлетворява основните жизнени потребности на лекарите и освобождава съзнанието им от битовата част, нещата са решени. Нормално е в международен план един лекар да получава заплащане, представляващо три пъти средната работна заплата. Над два пъти е съотношението в държавите от Източна Европа, които са постигнали задържане на кадрите, посочи специалистът по социална медицина.
Резултатите от проучването, заедно с препоръките в него, са били изпратени на управляващите на здравеопазната система на всички нива. От тяхна страна обаче била демонстрирана пасивност, което е причината за организиране на кръгла маса по проблема с емиграцията на българските лекари.
Кръглата маса се провежда край Варна с участието на ръководители от различни нива в здравеопазването, представители на Българския лекарски съюз, на Медицински университет-Варна и други научно-изследователски институции, специалисти по обществено здравеопазване, демография и управление на човешките ресурси. Организатори са неправителствените организации „Обществено здравеопазване- 99" и „Демографски изследвания и образование" с подкрепата на Фондация „Българска памет".
Коментари към Над 55 % от дипломиращите се български лекари са с нагласата да мигрират