На агенция "Медицински одит" се оплакват най-много от качеството на медицинската помощ
Тя уточни, че в някои от жалбите става въпрос за разкарването между отделни болници, своевременността на оказаната помощ. "В тази статистика има и лекарски грешки, но законът и институцията, която аз оглавявам е административно-наказателна. Ние наказваме само административно. 8% от тези 75% жалби са свързани с лекарските грешки. Между 15 и 22 случая има съмнения за лекарска грешка. Проблемът оттук нататък е съдебно - медицинската експертиза", обясни Петрова.
Една част от тези 1200 жалби, може би около 200, се отнасят за други въпроси, не за лекарски грешки. От тези 8% жалби за лекарски грешки, в голяма част за тези случаи сме уведомили прокуратура и Българския лекарски съюз, който също има отношение, каза Петрова. Тя посочи, че колегите й от пациентските организации непрекъснато наблягат на въпроса за съдебно - медицинските експертизи.
"Няма документ, който задължава лекарите да участват в съдебно - медицинска експертиза. За случая с ампутацията на ръка във Варна след лекарска грешка има връчени 6 акта за административни нарушения в областта на качеството на медицинската помощ. За съжаление и в двата закона наказанията са глоби, това са санкции от 500 до 2000 лева.
Въпреки че глобите и санкциите нямат толкова възпитателен ефект, колкото наказателната отговорност. Самият факт, че има допусната грешка напоследък създава възможности за дискусии защо е допусната тази грешка, това е много по-важно", категорична бе Златица Петрова.
Коментари към На агенция "Медицински одит" се оплакват най-много от качеството на медицинската помощ