На прага на летния туристически сезон Европа отбелязва рязък спад в броя на новозаразените с коронавирус

През последните седмици на стария континент се очертава трайна тенденция за спад в броя на заразените, хоспитализираните и починалите от коронавирус, макар през есента и зимата Европа да оглавяваше тъжната статистика за най-много болни от COVID-19. Стотици хиляди загубиха живота си, интензивните отделения изнемогваха, а немалко държави и градове бяха изцяло затворени с цел да се ограничи разпространението на пандемията.
Преди дни се проведе конкурсът „Евровизия“, който успя да зарадва италианците, след като тяхната страна бе сред най-сериозно засегнатите от събитията през последната година и половина. Победата на италианската рок група обаче не е най-важното. Показателно за успокояването на ситуацията в Европа е, че музикалната надпревара се проведе по относително нормален начин – на закрито и пред публика от 3500 души.
Глътка свеж въздух за задъхващия се туристически бранш в Европа по време на пандемия
С напредването на ваксинационните кампании в европейските страни, расте и надеждата, че приближаващото лято ще бъде по-различно от предходното и че желаещите ще могат да пътуват до екзотични дестинации като Ибиса, Крит и Корсика. Прогнозите за туристическия бранш са оптимистични, което е много важно за икономиката на страни като Испания и Италия например, където 13% от БВП идва именно от туризма.
Гулиелмо Миани управлява единствения по рода си регион за търговия с луксозни стоки в Милано – Монтенаполеоне. Той споделя: „Обърнали сме гръб на 2020 година. Вече гледаме какво предстои оттук насетне. Забелязва се раздвижване и приток на европейски и американски туристи, които искат да се сдобият с интересна и оригинална покупка и същевременно да осъществят личен контакт, който така липсваше на всички ни напоследък. Надявам се през 2022 г. и азиатските туристи да се завърнат.“
44% от европейците са ваксинирани с поне една доза от препарат срещу COVID-19
През третата седмица на месец май в Европа бе отбелязан най-големият спад на коронавирусни инфекции и смъртни случаи в сравнение с която и да е друга част на планетата. 44% от възрастните вече са ваксинирани с поне една доза ваксина, сочат данни на СЗО и на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията.
От средата на октомври до началото на декември миналата година случаите на новозаразени на 100 000 души бяха най-високи в световен мащаб на база 7-дневна статистика. Около посрещането на 2021 г. Европа отстъпи челното място на САЩ и отново го зае в периода февруари – април, разкрива анализ на данните от университета „Johns Hopkins“, проведен от „Associated Press“.
Към настоящия момент няма европейска страна, която да е сред първите десет с най-много заболели от COVID-19 на 100 000 души. В топ 20 са само три държави – Грузия, Литва и Швеция.
Експерт от СЗО: „Рано е да се успокояваме“
Паралелно коронавирусът набира скорост в Югоизточна Азия и по-голямата част от Латинска Америка, като през изминалата седмица засегна сериозно Малдивите и Сейшелите. Д-р Майкъл Райън, ръководител на направлението за спешни ситуации към СЗО, все пак предупреждава, че е рано да се успокояваме, тъй като ситуацията по целия свят продължава да бъде „деликатна и бързо променяща се.“ Според него Европа все още не е застрахована от нов пик.
Райън припомня, че именно прибързаното разхлабване на мерките доведе до нов скок в броя заразени с коронавирус в края на 2020 г. и първото тримесечие на 2021 г. „Трябва да продължим в същата посока, като същевременно ваксинираме все по-голям брой хора“, допълва експертът.
Индийският вариант на коронавируса в Европа
Най-голямото притеснение за европейците е силно заразният вариант, засечен за първи път в Индия. Той засегна сериозно стария континент, като във Великобритания се разпространи най-бързо. На 27 май 2021 г. британското правителство предупреди, че индийският вариант е причина за 50% до 75% от новите инфекции и е напълно възможно да отложи изпълнението на последната част от плана за отмяна на социалните рестрикции, планиран за 21 юни.
Според Лорънс Янг, вирусолог от университета в Уоруик, „станат ли повече от няколко случаите на новозаразени, вече е много трудно да се ограничи разпространението на коронавируса.“
Пикът във Великобритания принуди страни като Германия и Франция да изискат от пристигащите британци да се подложат на карантина.
Равиндра Гупта, който е професор по клинична микробиология в университета в Кеймбридж, смята, че одобрените ваксини все още осигуряват висока степен на защита дори срещу индийския вариант, но е много важно хората да си поставят всички дози, за да изградят пълен имунитет. Той пояснява: „Там, където има изграден частичен имунитет, било то в резултат на предишна инфекция или ниски нива на антитела (след поставена първа доза на ваксина), вирусът лесно може да разбие имунния ни щит, което в комбинация с факта, че сега той се пренася по-лесно, може да бъде наистина опасно.“
Въпреки предупрежденията някои страни не се страхуват да привлекат нови туристи за предстоящия сезон, дори и от Великобритания.
Португалия, футбол и коронавирус
Поне 12 000 британски туристи кацнаха в Португалия на 28 май, за да гледат футболния финал между Манчестър Сити и Челси. Те трябва да представят отрицателен тест за коронавирус, за да присъстват на мача, но не се изисква да бъдат под карантина нито при пристигане, нито след завръщане в родната си страна.
Един от привържениците на Челси, дошъл в Португалия, за да подкрепи любимия си отбор заедно с двамата си синове, споделя, че си е поставил и двете дози от ваксината, а момчетата му се чувстват повече от добре.
Коронавирусът в Испания
На 24 май Испания отмени изискванията при влизане в страната, включително представянето на негативен тест за коронавирус, за общо 10 страни, сред които и Великобритания. Британските туристи са сред най-желаните в хотелите и по плажовете, тъй като са склонни да похарчат много, за да се забавляват.
Разхлабването на мерките дойде, след като ръстът на новозаразени спадна от 900 в края на януари до едва 130 на 100 000 през последните две седмици.
Фернандо Симон, който е ръководител на испанския координационен център за спешна помощ, не е съгласен с облекчаването на рестрикциите. Той е на мнение, че „Испания е трябвало да изчака 20 дни, преди да отвори свободно границите си, тъй като опасността не е отминала. Според него еуфорията около предстоящия летен сезон е прекалено голяма и всички трябва да подходят малко по-разумно.“
Коронавирусът в Гърция
Макар че наскоро разреши вътрешните пътувания и даде зелена светлина за повечето бизнес дейности, Гърция все още се притеснява от нова вълна на коронавируса. Почти 1/3 от гръцкото население е с поне една доза от ваксината, но броят новозаразени и починали от COVID-19 остава висок.
Министър-председателят Кириакос Мицотакис призовава своите съграждани да се ваксинират и допълва: „Да, хората, настанени в болница, както и онези в интензивно отделение, са по-малко. По-малко са и смъртните случаи. Лошото е, че помощ търсят много гърци, които са имали възможност да се ваксинират, но не са го направили. Някои от тях, за жалост, губят живота си. Това е трагедия.“
Полша
В повечето страни облекчението е осезаемо. В Полша броят на новозаразените спадна от 35 000 в края на март и началото на април до няколкостотин. Повече от 19 милиона дози са поставени на общо 38-милионното население.
Северна Македония
В резултат на драстичния спад от 90% в новите случаи на COVID-19 през последната седмица на месец май Северна Македония реши да остави само един работещ специализиран център за лечение и една полева болница.
Италия и Кипър
От 1 юни Италия и Кипър планират да отворят закритите части на ресторантите, а малко по-късно и дискотеките, които носят най-големи приходи по плажовете на Южна Европа.
-
Ограниченията срещу COVID-19 отпадат в част от страните в Европа
-
Нашенките ще са сред най-дебелите жени на континента в близките 15 години
-
България кандидатства за домакин на Европейската агенцията по лекарствата
-
Евродепутатите обсъждат общовалидни мерки за целия ЕС срещу ХИВ, туберкулоза и хепатит С
Продукти свързани с НОВИНАТА
КОРЕНИТЕ НА ОМРАЗАТА. МОЯТА ИСТИНА ЗА ИСЛЯМА - ОРИАНА ФАЛАЧИ - СИЕЛА
ЕВРОПА, ПАМЕТТА, ЦЪРКВАТА - КАЛИН ЯНАКИЕВ - ХЕРМЕС
ПОЛИТИКО - ИСТОРИЧЕСКИ ПОЛЕМИКИ - КАЛИН ЯНАКИЕВ - ХЕРМЕС
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
НОВИНАТА е свързана към
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Туйонът в абсента е опасен?
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
- В Русия регистрираха „МИР-19“ - лекарство срещу COVID-19, разработено от Института по имунология
- Предпазва ли витамин D от COVID-19
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- Окончателно: В България са регистрирани първите 4 случая на коронавирус
- 95 нови случая на COVID-19 след направени 3155 теста в първия ден на седмицата 20 юли 2020-а
- Миокардитът в резултат на COVID-19 не е толкова често срещано явление
- Децата произвеждат различни антитела срещу коронавируса
Коментари към На прага на летния туристически сезон Европа отбелязва рязък спад в броя на новозаразените с коронавирус