Няма нарушение на когнитивните способности на бозайници, изложени на въздействието на 5G мрежа
Учени от Лабораторията по експериментална физиология на Изследователския институт по биология и биофизика на Томския държавен университет установят в хода на проект, посветен на въздействието на 5G мрежата върху живите организми, че няма нарушение на когнитивните способности на бозайници, изложени на въздействието на електромагнитните вълни на 5G антените.
Изследването
Основната задача, която си поставят учените, е да разберат как електромагнитните вълни на 5G антените влияят върху физическото състояние и когнитивните функции на бозайниците.
Преди началото на проучването радиофизиците от Томския университет проектират и произвеждат 5G антена. Така екипът от биолози започва работа.
Обект на изследване са мъжки плъхове, които са на различна възраст – млади, полово зрели и застаряващи.
Ръководителката на Лабораторията по експериментална физиология проф. Наталия Кривова разяснява, че три групи плъхове са били в зоната, която покрива 5G инсталацията в продължение на един месец.
„За плъх това е доста дълъг период от време, който съответства на три или четири години човешки живот. Контролните груби бяха в друго помещение, което е далеч от източника на електромагнитното излъчване. Сега оценяваме физическите параметри и извършваме когнитивни тестове, които трябва да покажат дали 5G лъчението влияекакто на общото състояние на плъховете, така и на техните когнитивни способности“, разяснява действията на екипа проф. Кривова.
По време на изследването учените оценяват промените в телесното тегло на бозайниците и температурата на тялото както на повърхността му, така и вътре в него.
Когнитивните способности на всички групи биват проверявани във водния лабиринт на Морис. Лабиринтните експерименти са един от основните тестове за изучаването на пространствената памет и процеса на обучение при гризачи.
Изследването обхваща още оценка на състоянието на кожата на животните. „Методът на многофотонната микроскопия се използва като инструмент, който ни позволява да оценим сложните процеси, които протичат в клетките и елементите на биологичната проба. Планираме да проследим и процеса на биосинтез на колагена“, споделя друг от членовете на екипа Татяна Лепехина.
Учените ще изследват още свободнорадикалните процеси в отделите на мозъка, сърцето, черния дроб, тестисите. Ще бъде оценено състоянието на микроглията и как са съхранени невроните в различните части на мозъка – челният кортекс и таламичната област.
Първите резултати
Екипът вече разполага с данни от когнитивните тестове при застаряващите животни. Резултатите не показват разлика в приемането и обработването на информация между плъховете, които са били близо до източника на електромагнитното излъчване и контролната група животни, които не изложени на радиация.
Предстои екипът да разбере какъв ще бъде ефектът на 5G и върху младите и зрелите бозайници.
„За да бъдат заключенията ни обективни, е нужно да се оценят всички резултати от комплексните изследвания“, казва проф. Кривова.
Плъховете от породата Wistar, уточнява ръководителката на проекта, са най-подходящи за обект на изследване на общи физиологични параметри и поведенчески реакции.
Една от важните цели, които екипът иска да постигне, е да установи специфичните страни на въздействието на радиочестотното излъчване при 5G върху групи животни на различна възраст и да идентифицира най-уязвимите от тях.
Резултатите ще бъдат основата, която ще позволи на учените да прогнозират какви са вероятните рискове за здравето на хората.
Проектът продължава до декември 2023 г., когато ще бъдат представени резултатите от него.
За 5G и обществената реакция
Влиянието на мобилните комуникации върху хората е тема, която предизвиква разгорещени и несекващи дискусии. От едната страна е групата, която е убедена, че клетъчните мрежи имат вредно въздействие и са в състояние да причинят тежки заболявания, например, рак. От другата са онези, които смятат, че те са безвредни и са нормална част от развитието. Намесват се и любителите на конспиративни теории. Затова темата не спира да бъде коментирана и да попада много често във фокуса на общественото внимание.
>>> Коя е причината разумните хора да вярват в конспирации
Проф. Наталия Кривова
Наталия Кривова е доктор на биологичните науки, професор и член на Руската академия по естествени науки. Първата й докторска дисертация е на тема „Стомашна секреция при кортикостероиден дефицит“, а втората - „Механизми на образуване и разграждане на супраепителен мукозен слой храносмилателния тракт“. Научните интереси на проф. Кривова са насочени към ендоекологията (науката, която разработва методите и средствата, чрез които се поддържа вътрешната чистота на организма) и физиологията на храносмилането. Автор е на повече от 100 научни публикации.
Коментари към Няма нарушение на когнитивните способности на бозайници, изложени на въздействието на 5G мрежа