Основните постижения на световната медицина през 2013 г.

2013 година бе триумф на високотехнологични иновации и постижения в много области на медицината. Изброяването на всички революционни постижения на медицината не е лесна задача.
Експертите решиха да съставят топ 10 от тях.
1. Nanotabletki вместо инжекция
Специалните физични свойства на наночастиците ги правят принципно подобни на молекули с по-голям размер - те не само се държат по различен начин, но и могат да работят по различен начин. В продължение на много години, учените можеха да прилагат само наночастици под формата на инжекция при пациенти и досега опитите да създадат nanotabletki се проваляха. През 2013 г. група учени успя най-накрая да разработи нов тип наночастици, които проникват през стомашно-чревния тракт.
2. 3D-технология със "Смарт очила", което позволи на медиците да виждат през кожата на пациентите.
Технологията, използвана в "Смарт очилата" заема полагащото й се място в списъка на медицинските технологични пробиви, които предоставят безценно предимство. Според учените иновацията позволява да бъде променено радикално качеството на интравенозните манипулации. Очилата са блестящ пример за появата на най-богато въображение в медицинските технологии.
Експерти на компанията-разработчик "Evena Medical" коментират откритието си и перспективите за използването му в медицината, като обясняват, че се използва многоспектърна 3D-визуализация с изолирането на невидимия спектър на светлинните вълни и прехвърлянето на тяхната сегмент в обикновената визия.
3. Ново лекарство за лечение на пациенти с хепатит С, което намалява продължителността на лечение от 12 месеца до 12 седмици.
Ожесточената конкуренция на фармацевтични компании за разработване на безопасни и ефикасни лекарства за лечение на пациенти с хепатит С вирус (WG C) доведе до появата на редица иновативни лекарства. Едно от тях - sofosbuvir, обещава да бъде революционно лекарство. Sofosbuvir отбеляза нов етап в лечението на HS C, това е първият медикамент, одобрен за употреба от Службата на САЩ администрация по храните и лекарствата.
4. Първата психически контролирана протеза на долен крайник
Голям успех в областта на протези беше създадената от Института по биоинженерство и рехабилитация в Чикаго, САЩ - първа в света психически управлявана роботизирана протеза на долен крайник. Проектът се осъществи с безвъзмездна помощ за американските въоръжени сили в размер на 8 милиона долара. Така значително се подобри качеството на живот на десетки хиляди военни ветерани с ампутирани крайници, както и на много други жертви.
5. Извънредно лечение на плешивост
През 2013 г. учени от Университета в Колумбия, САЩ, и Университета в Дърам, Великобритания, откриха нова технология за регенериране на коса с помощта на дермални папила клетки и тъкан на препуциума.
Кожни клетки папила - получени от 7 мъже, подложени на процедура за трансплантация на коса - за първи път са отглеждани под формата на 3D-микросфери в епруветки, и след това са поставени върху парче тъкан на препуциума. Препуциумната тъкан се използва като трамплин за папила клетките. След това присадката е поставена на гърба на мишки, за да се получи силен растеж на коса върху кожата им в продължение на няколко седмици. Тъй като препуциумната тъкан не притежава космени фоликули, учените с право смятат, че използването на такъв "превозвач" гарантира чистота на експеримента и свежда до минимум объркването на растежа на човешки и миши космени фоликули.
Техниката може драматично да промени подходите за лечение на плешивост. В момента съществуващите лекарства за лечение на косопад могат да забавят процеса на оплешивяване или да стимулират растежа на съществуващата коса, но никоя от известните техники не можеше да създаде нови космени фоликули.
6. Optogenetics хвърли "светлина" на мозъчната функция
Optogenetics е ново поле на неврологията, комбинира оптични и генетични методи за изследване на невронни връзки при бозайници и други животни. Новата технология на изследването на мозъка действа с помощта на фоточувствителни гени - т. нар. канали родопсин гени ( Channelrhodopsin ), която учените могат да изградят чрез определен вид неврони в лабораторни животни. Излагането на светлина в мозъчната тъкан, активира или деактивира тези неврони, в зависимост от целта на експеримента.
7. Хипотезата "musoroochistki" на мозъка, която обяснява нуждата от сън за живите същества.
Необходимостта на живите същества от сън на пръв поглед изглежда като еволюционна грешка, като се има предвид колко уязвими са те по време на сън. Въпреки това, през 2013 г., учените са стигнали до революционната концепция, като са предположили, че сънят е от естествено значение за живите организми, за да изпълняват специфични функции за прочистване на мозъка от ненужни, отпадъчни материали. Целта е да се предотврати образуването на разрушителни конгломерати, които да доведат до развитие на болестта на Алцхаймер. Всяка вечер тялото трябва да се отърве от значителна част от сетивни данни, получени по време на деня.
8. Страховата невроза се предава от поколение на поколение.
Чрез лабораторни изследвания с помощта на мишки учените доказват, че страхът се предава от поколение на поколение. Според тях работата в тази посока ще доведе до по-добро разбиране на механизмите на наследственото предаване на психични състояния - фобии, тревожност и пост-травматични стресови разстройства.
9. 3D-технология за изображения на човешки органи.
Идеята за създаването на нови органи на човешкото тяло въз основа на скици на пръв поглед може да изглежда фантастичен проект, но това е реалността. 2013 г. свидетел на експлозията на приложения на 3D-printtehnology в медицината. В началото на 2013 г. американски неврохирурзи създадоха полимерен имплант на човешки череп като така възстановиха около 75% от повредения череп на пациента. В Сан Диего, САЩ, е въведена първата в света 3D-версия на изкуствен човешки черен дроб.
10. Нова ваксина срещу ХИВ се оказва ефективна.
Тази година, учените са тествали ваксина срещу ХИВ/СПИН, която за първи път е създадена въз основа на генетично модифицирана "убит" щам на вируса на HIV-1. Клетките са били заразени с генетично модифициран "убит" от вируса HIV, който предизвиква имунен отговор. Резултатите са много обнадеждаващи, безопасността на ваксината е била потвърдена при клиничните проучвания, които завършиха през август 2013 г.
Коментари към Основните постижения на световната медицина през 2013 г.