Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Отпадна задължителното минимално време за изпълнение на рецепта в аптеките

Отпадна задължителното минимално време за изпълнение на рецепта в аптеките

от 29 дек 2012г.
Отпадна задължителното минимално време за изпълнение на рецепта в аптеките - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Задължителното минимално време за изпълнение на рецепта в аптеките отпадна, информираха от Българската асоциация за закрила на пациентите.

Това стана факт, след като Административният съд в София отмени договора между Българския фармацевтичен съюз (БФС) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), който предвиждаше лимит от най-малко 8 минути за изпълнение на рецепта.

Още когато текстовете бяха предложени, от Асоциацията на собствениците на аптеки обявиха, че след влизането им в сила всяка една аптека ще има възможност да обслужи не повече от осем души за час. Така деветият пациент с рецепта в рамките на часа трябваше да бъде връщан от съответната аптека и пренасочван към друга.

"Според договора първоначално фармацевтите във всяка една аптека трябвало да отделят минимум по 8 минути за изпълнението на една рецепта", поясни Пенка Георгиева от Българската асоциация за закрила на пациентите. По-късно обаче било взето решение времето да се намали до 6 минути.

"С договора, предложен от НЗОК и БФС, имаше опасност да се стигне до ограничаване на правата на пациентите до достъп, до която аптека поискат. Това е недопустимо, особено в страна член на ЕС. С ограничаване на времето от БФС се целеше едно преливане на пациенти от по-евтините аптеки към по-скъпите. Когато хората са хронично болни, възрастни, всеки един лев е от значение", коментира Георгиева.

Според председателя на фармацевтичния съюз д-р Мирослав Ненчев мярката е предложена, за да се даде възможност на всеки пациент да бъде отделено необходимото време.

Не така обаче виждаха последствията от този договор от Асоциацията на собствениците на аптеки.

Георгиева допълни, че именно собственик на аптека е обжалвал в съда, за да се стигне до решението договорът да бъде отменен.

0.0/5 0 оценки

Коментари към Отпадна задължителното минимално време за изпълнение на рецепта в аптеките

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Отпадна задължителното минимално време за изпълнение на рецепта в аптеките
    www.framar.bg 
    на 08 February 2026 в 15:01
    Коментирайте "Отпадна задължителното минимално време за изпълнение на рецепта в аптеките"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
МЕДИКА въвежда иновативни технологии за регенерация и контрол на болкатаМЕДИКА въвежда иновативни технологии за регенерация и контрол на болката

МЕДИКА въвежда иновативни технологии за регенерация и контрол на болката

от 07 фев 2026г.Прочети повече
Метаболитна енцефалопатияМетаболитна енцефалопатия

Метаболитна енцефалопатия

от 07 фев 2026г.Прочети повече
Близо 40% от случаите на рак в световен мащаб са предотвратимиБлизо 40% от случаите на рак в световен мащаб са предотвратими

Близо 40% от случаите на рак в световен мащаб са предотвратими

от 06 фев 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Инуностимулант при диабет - дайте ми предложения

преди 8 дни, 34 мин.

Алергия към фъстъци: Симптоми, причини и лечение

преди 10 дни, 4 часа и 6 мин.
Всички

АНКЕТА

Притеснявате ли се за защитата на личните си данни?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

УРИАЖ БЕБЕ К-Т ЛАВАНТЕ КР.ИЗМИВ.500мл+МЛЯКО ХИДРАТ.500мл

АЛКОТОКС капки 50 мл

БИОХЕРБА БИЛКОВА ФОРМУЛА ПРИ ХОЛЕСТЕРОЛ + ХРОМ капсули * 100

ХАЛОПЕРИДОЛ таблетки 1.5 мг * 50

ЗЕРОТРОМБ таблетки 100 мг * 30 СТАДА

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

АКУ - ТИРОКС разтвор 100 мкг / 5 мл 75 мл * 2

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 06 фев 2026г. в 19:23:33

ФОЛИГЕЙН ПРОТИВ КОСОПАД ЗА ИЗТЪНЯЛА КОСА ЗА МЪЖЕ И ЖЕНИ капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 06 фев 2026г. в 19:21:49

АКУ - ТИРОКС разтвор 100 мкг / 5 мл 75 мл * 2

Коментар на: Деница от 06 фев 2026г. в 19:06:17

ФОЛИГЕЙН ПРОТИВ КОСОПАД ЗА ИЗТЪНЯЛА КОСА ЗА МЪЖЕ И ЖЕНИ капсули * 60

Коментар на: Иван Кьосев от 06 фев 2026г. в 18:52:11

ФИТОРЕЛАКС ДЕН И НОЩ капсули * 30 ВИТАГОЛД

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 06 фев 2026г. в 18:20:07
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival