Отрядът за бързо реагиране към ВМА е подготвен за извънредни ситуации
Подобни сцени у нас все още са само на хартия. Всяка страна обаче поддържа структури и ресурси, в случай, че стане мощно земетресение като това в турската провинция Ван през октомври, стигне се до друго масово бедствие или тероризъм. Четири са разработените в здравното министерство планове за действия в извънредни ситуации. Основният е за защита при бедствия, но има и ръководства за реакция при терор, при обща ядрена или радиационна авария в АЕЦ "Козлодуй" и план за временна закрила при друг вид инцидент.
З астигне ли ни бедствие с много жертви и пострадали, отрядът за бързо реагиране към Военномедицинската академия събира екип за броени минути и потегля към мястото на произшествието, обяснява ръководителят му полк. д-р Александър Парашкевов, който е хирург и зам.-началник на ВМА. По думите му три са причините а смърт при ерористичен акт ли разрушена града - външна кръвозагуба, проблем в гръдния кош - пневмоторакс, или запушени въздухоносни пътища. Медиците от отряда на ВМА са обучени да започнат оттам. В него има сестри и различни специалисти - травматолози, реаниматори и хирурзи.
Откакто България е член на НАТО, трябва да се съобразява с високите стандарти за реагиране при бедствия. Изискването е на втория час пациентът да е на операционната маса, казва полк. Парашкевов. Отрядът на ВМА провежда специални обучения и тренировки, за да се справи. Българските лекари са попадали в много тежки реални ситуации. Завърналите се от Кербала още помнят как са извличали ранените след атентата срещу базата ни под заплахата от ново нападение.
Тогава главната цел беше да изведем от опасното място всички пострадали по най-бързия възможен начин. След труса в Хаити нашите лекари работели само в болницата, но имало и тежко пострадали с премазани крайници. Налагали се ампутации.
Практическият опит от реалните бедствия и кризисни ситуации след терор научили лекарите от отряда, че бързата реакция е особено важна за спасяването на човешки живот. Подготвени екипи за бързо реагиране има не само в София, но и в Плевен, Варна, Сливен и Пловдив, където са другите болници на ВМА. Стане ли инцидент във вътрешността на страната, към мястото поемат лекари от най-близкото лечебно заведение.
Не е изключено някой ден и в България да има голямо наводнение, земетресение или друг катаклизъм. Може да стане голяма катастрофа - самолетна или с влак, промишлена авария или размирици с жертви. Наскоро учение с участието на полиция, пожарна и Гражданска защита проигравало масов инцидент в метрото със загинали. Единната система на обучение гарантира бърза и ефективна реакция. Ако инцидентът е далеч от населено място или пък близката болница е разрушена, полева болница с до 100 места поема тежко ранените. В нея работят спешни лекари, но също хирурзи или ортопеди, които оперират на място.
За евакуацията се търси практически най-приложимият вариант. Някои от ранените в катастрофа ще бъдат качени на преминаващи леки коли. За по-тежките случаи се чакат линейки или хеликоптери.
ВМА разполага с мобилно медицинско оборудване. При необходимост го товарим на хеликоптер и с петима лекари потегляме към мястото, казва полк. Парашкевов. От годините в Босна и Херцеговина като консултант знае, че всяка болница там има хеликоптерна площадка или се използва подходящ терен наблизо.
Въпреки че проектите за площадка за хеликоптер в столичните болници засега са замразени, ВМА е определила близък стадион и паркинг във вътрешния си двор за спешно кацане.
Полк. д-р Александър Парашкевов: След трус освен доктори помагат психолози
Една от най-драматичните мисии, в които е участвал отрядът за бързо реагиране, е тази в Хаити след опустошителното земетресение там. Мащабите на разрушенията бяха най-потресаващото впечатление след пристигането ни. Представете си град като София, а две трети от него са сринати. Имаше спасителни групи, които извличаха ранени изпод руините. Задачата на българската група медици беше да работи в болница, където обработвахме пристигащите ранени. Характерни наранявания след мощния трус бяха премазванията - счупени крайници, открити рани, но също и психологически проблеми. Големите катаклизми изострят хронични заболявания и ги задълбочават. Затова психолозите също имат много работа в такива ситуации.
В Хаити изпратихме хирургичен модул и участвахме в спасителните работи на местните власти. Участието там даде ценен опит, защото такова мощно земетресение не става често. Когато в Хаити е станал трусът следобед в 17 ч, са се срутили много сгради, имаше затрупани хора, част от които бяха спасени. Същественото е, че в критичния момент на място са били войските на ООН, които поеха ръководството и организацията. Иначе хаосът щеше да доведе до още жертви.
При голямо земетресение може да се очаква, че инфраструктурата я няма. В Хаити работехме в разрушени болници, импровизирахме с медицинската екипировка. Медиците, които оказват първата помощ обаче, бяха подготвени. Опитът ни там ме убеждава, че подготвена структура като отряда за бързо реагиране ще бъде ядрото при евентуално бедствие и у нас. Наличните медицински специалисти трябва да се пращат там, където има шанс за живот. Не да се хвърлят силите за спасяване на един, а други 10 да загинат. Организацията трябва да е направена така, че да даде шанс на възможно повече пострадали да се спасят. Отрядът е създаден през 1992 г. и оттогава е помагал в 10-ина мисии.
Проф. Камен Канев, шеф на токсикологията във ВМА: Пламне ли офисът, се отделят бойни отрови
- Проф. Канев, имали ли сте пациенти от масови инциденти?
- Преди години имаше случай, когато на опашката в КАТ някой пусна сълзотворен газ. Всички пострадали бяха докарани при нас. Инцидент с 6-7 жертви имаше и в Кремиковци след изтичане на отровни промишлени газове. Оцелелите също бяха наши пациенти.
Странното беше, че в КАТ сред пострадалите беше и екипът на "Бърза помощ". По цял свят слагат под един знаменател медицинското обслужване при война и при бедствия и аварии. Принципите са същите: оказване на първа помощ и евакуация към най-близката болница.
- Не всички умеят да се пазят...
- Тези лекари, които пострадаха в КАТ, не са постъпили професионално. Първо трябваше да защитят себе си, а после другите. Ако те паднат, кой ще спасява ранените?
- Кои са основните ви правила?
- При различните видове огнища - ядрено, биологическо и др., има зони, в които може да се влиза, да е необходимо защитно облекло или изобщо да няма достъп. Колкото си по-близо до мястото, толкова помощта е в по-съкратен обем - само животоспасяваща.
- Кои газове при пожар са най-вредни?
- Много са. Горящите синтетични строителни материали в модерните офис сгради образуват дори бойни отрови. Циановодородът е силно отровен - вдишваш и умираш. При други газове пострадалите се наблюдават до 24 часа, защото има опасност да се появи оток на белите дробове. Имат скрит период. Човекът може да излезе сам от пожара и после да умре.
- Хората могат ли да се предпазят с подръчни средства?
- Зависи какви са газовете, но най-елементарното е да се сложи мокра кърпа на устата и да се изнесеш по посока срещу вятъра.
Коментари към Отрядът за бързо реагиране към ВМА е подготвен за извънредни ситуации