Оценка "Среден 3" получиха институциите, ангажирани към децата в България
Годишният успех на институциите, ангажирани с децата и техните семейства, показва, че развитието е незадоволително, а позитивният ефект за децата е ограничен. Авторският екип на Бележник 2011 поставя оценка "слаб 2" на поредица от мерки, като борбата с дискриминацията към децата и намаляване на броя домакинства, живеещи в бедност. По данни на статистиката за 2010-та година около 340 хиляди деца у нас живеят в бедност. Двойка получават и не започналите ангажименти в областта на грижата за психичното здраве на децата, обясни Радосвета Стаменкова от Българската асоциация по семейно планиране: „Ангажиментът е за създаване на специализирани услуги, които са свързани с психичното здраве на децата, за преход от институциите към живот в обществото".
Въпреки напредъка в доболничната и болничната помощ все още има голям брой здравно неосигурени бременни жени, а 12 процента от децата до 3 години нямат личен лекар. Най-високата оценка от "много добър 5" получават мерките, свързани с приемна грижа и реформата в детското правосъдие.
Нужни са още нормативни промени, гарантиращи интересите на децата при съдебни процеси, коментира Надя Стойкова от Института за социални дейности и практики. „Смятаме, че всички казуси, свързани с децата, тяхното благосъстояние, права и интереси трябва наистина да се разглеждат от специализирани състави", обясни още Стойкова.
Коментари към Оценка "Среден 3" получиха институциите, ангажирани към децата в България