Парализиран проходи с имплантирани електроди
Новата терапия е важен напредък в усилията за преодоляване на травмите на гръбначния мозък, подчертаха те. "Това е пробив", заяви Сюзън Харкема, професор от Центъра за изследване на гръбначния мозък в университета в Луисвил, ръководител на 11-членния екип. "Това открива огромна възможност да подобрим ежедневния живот на тези индивиди, но ни остава да изминем дълъг път".
Щастливецът е млад доброволец, който е бил парализиран под гърдите от 2006. Днес, след новаторска операция и 26 месеца възстановяване на мускулния тонус на краката, той може да се изправя и да стои самостоятелно до 4 минути, да движи краката си и с помощта на рехабилитатор, да ходи по движеща се пътечка. Изследването се е фокусирало върху относително автономни нервни мрежи в долната част на гръбнака, които отговарят за стъпването и поемането на тежестта, без участието на мозъка.
След 26 месеца на двигателно обучение, хирурзите са имплантирали 16 електрода в гръбнака, като са ги свързали с нервните възли, които контролират краката от пръстите до бедрата. След това те са изпращали електрически импулси, подобни на тези от мозъка, за да се започне движението. Възможно е да има и вторични ползи като възстановяването на контрола над отходните процеси и сексуалната стимулация.
Засега само един от пет пациента, на които е разрешено да изпробват новото решение, е бил подложен на лечение. Разработват се лекарства, които да помогнат на лечението.
Коментари към Парализиран проходи с имплантирани електроди