Пиърсинг на езика управлява инвалидна количка
Мартин е парализиран от сериозна контузия на гръбначния стълб, след като бил прострелян във врата преди 20 години. Наскоро се съгласил да участва в научен експеримент и монтирали на езика му магнитна халка, така че вече може да направлява инвалидната количка с него.
37-годишният Мартин помага на изследователите от медицинския факултет на Северозападния университет в САЩ. Той е един от доброволците при клиничните изпитания на новата технология, пише в. "Ню Йорк таймс".
Проектът се финансира с 1 млн. долара от федералните фондове за стимулиране на изследванията. Той е един от 200-та проекта, селектирани от повече от 20 000 предложения, подадени на цялата територия на САЩ.
Наскоро Мартин тествал техниката, като направлявал инвалидната си количка през трасе с препятствия - кофи за буклук.
Той се справил много добре - със затворена уста направлявал с помощта на езика си количката напред и назад, наляво и надясно.
Това е една наистина оригинална идея. Въпросът е доколко може да бъде приложена на практика, коментира програмната директорка Наоми Клейтман от Националния институт за здраве.
Четвърт милион американци имат много сериозни увреждания на гръбнака. Според експертите всяка година има по 10 000 нови травми. Милиони други имат някакъв вид парализа заради различни здравословни проблеми, включително мозъчен удар, множествена склероза и церебрална парализа.
Инвалидите сега имат няколко възможности да направляват количките си. Едната от тях е технологията "вдишай и издишай", използвана от актьора Кристофър Рийв преди смъртта му през 2004 г. При нея количката се направлява, докато парализираният диша през тръба.
Ученият Мейсам Хованлу от Института за технологии в щата Джорджия обаче искал да създаде система, която е по-естетична, така че лицето на инвалида да не бъде скривано от тръба. Така стигнал до идеята за управление с езика, което е много по-интуитивно за парализираните и те имат по-добър контрол върху количката.
В екипа на Хованлу решили да използва езика като кормило, за да се възползват от малкото двигателни възможности, останали на парализираните.
Езикът не се изморява лесно и обикновено остава незасегнат при контузия на гръбначния стълб, тъй като е директно свързан с мозъка чрез черепен нерв.
За да направлява системата, човек носи миникаска на главата със сензори, които улавят магнитните сигнали от халката, поставена на езика.
Когато парализираният вдигне езика си към горния ляв ъгъл например, количката тръгва напред. Технологията има голям потенциал и учените се надяват, че в бъдеще тя ще позволява при докосване на всеки отделен зъб да се изпълняват различни команди - от пускането на телевизора до отговаряне по телефона и отваряне на вратата.
Първоначално екипът просто залепял магнита за езика на доброволците, но той винаги падал след няколко часа.
Затова решили да пробват перфорация на езика.
Предложила го преподавателката по дерматология Ан Лауман, която била изучавала принципите на бодиарт.
В експеримента участват и доброволци, които не са инвалиди. Ан Кариас, която е една от тях, разказва, че езикът първоначално я болял няколко дни, но зараснал по-бързо от очакваното. 30-годишната Ан в момента прави докторската си дисертация. Същевременно тя има халки и на други места по тялото си , както и голяма татуировка.
Ето че и пиърсингът понякога е полезен за хората, доволна е тя. Ан смята, че с практиката количката се управлява все по-лесно с език.
Коментари към Пиърсинг на езика управлява инвалидна количка