Пламен Цеков: Ние трябва да имаме една основополагаща здравноосигурителна каса
Пламен Цеков потвърди, че през лятото ще предложи нов вариант за финансиране на болниците. Аргументът му - за да може да се осигури безпроблемно лечение на пациентите и адекватно финансиране за следващата година, касата трябвало да знае как се харчат парите в болниците, къде те са достатъчно и къде не са.
Запитан за политиката на ГЕРБ в здравния сектор Пламен Цеков призна, че тази власт се е забавила в „провеждането на една категорична реформа". След това Цеков уточни, че думата „реформа" не му харесва и допълни: „По-скоро се забавихме в оптимизирането на определени сектори, каквато е болничната помощ". „Там натискът върху здравноосигурителната система е най-сериозен и хората усещат най-болезнено неудачите в здравеопазването", отбеляза той. И допълни обаче, че според него ГЕРБ не е вървял по погрешен път в здравеопазването.
„Да, наистина споделям тезата, че в болниците може да има неблагополучия", коментира Пламен Цеков на въпрос дали са основателни предупрежденията на предпоследния здравен министър д-р Стефан Константинов, че в болниците цъкали бомби със закъснител.
Тъкмо заради това Пламен Цеков съобщи намерението си да създаде нов отдел, който да се занимава с икономически анализ на средствата, които се изразходват в болниците. „Т.е. ние да влезем в болниците и да видим какво се случва с парите, когато постъпят в болницата - как се харчат, къде има недостиг на средства, за да можем да формулираме правилно политиката си по финансирането на болничните заведения", обясни той.
Цеков подчерта, че очаква подкрепа от всички болнични шефове за това негово намерение. На въпрос той уточни, че не вижда необходимост от законови промени, които да дадат допълнителни правомощия на касата, за да следи за харченето на парите в болниците. „Имаме достатъчно законови възможности - дори и в момента НЗОК получава достатъчно информация за това какво се случва във финансово в болниците, но липсва анализа и обратната връзка", уточни номинираният за нов шеф на касата. Трябвало чисто счетоводно касата да се увери, че парите, които са изразходвани и излизат от НЗОК, в крайна сметка се отчитат правилно.
Пламен Цеков направи уговорката, че новият отдел нямало да бъде контролен орган, а аналитично звено. „Не искам да звучи, че този отдел, който искам да конструирам ще има контролни функции. Те ще бъдат аналитичен орган, който ще дава препоръки, така че болниците да осъществяват дейността си безпроблемно", заяви той.
„Монополът на НЗОК ще продължи да бъде такъв, какъвто е в момента - ние трябва да имаме една основополагаща здравноосигурителна каса. Що се отнася до появата на втори и трети стълб на здравното осигуряване това не е в моите правомощия в момента и не стои пред мен като задача", коментира лаконично Пламен Цеков идеите да се върви към демонополизация в здравното осигуряване. Като лично мнение той допълни, че според него „трябва да има една каса, която да гарантира основния пакет услуги на гражданите, а всичко останало - да бъде плод на решението на отделния гражданин под формата на доброволно здравно осигуряване". За каквото и в момента имало възможност в България.
Запитан грешка ли е било решението за прехвърлянето на резерва на НЗОК във фискалния резерв Пламен Цеков каза, че средствата са си във фискалния резерв, те стоят като един буфер и при положение на остър недостиг на средства той ще бъде включен в системата на здравеопазването. С уговорката, че не е финансист, той отказа да коментира тезата, че е било по-добре тези пари да бъдат взети като заем срещу лихва от резерва на НЗОК, за да има гаранции, че след това тези средства ще се върнат обратно в здравната система.
Критиците на прехвърлянето на резерва на касата твърдят, че след този ход за една година броят на неосигурените здравно българи е нараснал от 700 000 - 800 000 на близо 2 млн. души. По думите на Пламен Цеков предстои да се изясни какво стои зад последно изнесените данни, според които броят на неосигурените българи е достигнал 1 900 000 души.
„Трябва да се види дали са толкова лицата, които въобще не са се осигурявали или това е сборът от неосигурени лица за различен период от време откакто работи здравноосигурителната система", обясни Цеков. Според него било трудно да се повярва, че толкова много хора са без здравни осигуровки, защото иначе не биха излезли сметките в бюджета на касата от вноски.
Коментари към Пламен Цеков: Ние трябва да имаме една основополагаща здравноосигурителна каса