Премиерът призова хората да не се поддават на паника заради коронавирус COVID-19
На извънредно заседание на кабинета "Борисов", в което се включи и целият екип на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса, бяха обсъдени предприетите мерки и ситуацията в страната.
До момента в България няма потвърден случай на заразен с коронавирус COVID -19, обяви за пореден път началникът на щаба проф. Венцислав Мутафчийски. Той информира още, че няма никакво съмнение в качеството на китовете, апаратурата и подготовката на специалистите. Премиерът Борисов нареди Оперативният щаб да дава информация два пъти на ден, а не както беше до момента само веднъж. Това ще става в 8 сутринта и в 17 часа вечерта. Причината е да бъде представена цялата информация от деня, за да няма спекулации, че нещо остава скрито и недоизречено.
Това е едно от огромните притеснения на всички, защото когато са налице съмнението и недоверието, паниката започва да доминира и ситуацията лесно излиза извън контрол.
Министрите решиха да бъдат отпуснати 77 000 000 лв. за допълнителните мерки, предприети за да бъде ограничено навлизането на COVID-19 на българска територия. Средствата са от Фонда за бедствия и аварии и с тях ще бъдат закупени още тестове, маски и дезинфектанти.
Премиерът е разпоредил да бъдат деблокирани от държавния резерв 100 000 литра спирт, за да няма липси на дезинфектанти и спирт в аптеките. Той поиска производителите на маски да направят нужното, за да няма недостиг.
Министърът на икономиката, който е включен в Националния оперативен щаб, каза, че са говорили с производители на медикаменти и предпазни средства, за да бъдат осигурени нужните количества. Емил Караниколов подчерта, че няма нужда хората да се презапасяват нито с хранителни продукти, нито с медикаменти.
Проф. Венцислав Мутафчийски съобщи на министрите, че в момента няма основание да се забранят тържествата по повод националния празник на страната. Добре би било обаче събиранията на закрито да бъдат ограничени.
Здравният министър припомни, че вече функционират още две лаборатории – във варненската болница „Света Марина“ и в Университетската „Проф. Стоян Киркович“ в Стара Загора. До края на деня – днес 28 февруари 2020-а – личните лекари ще получат указания как да попълват и издават болничните на поставените под 14-дневна карантина.
Обсъдени бяха още и мерките, предприети по граничните пунктове. Според главния здравен инспектор няма нужда от по-сериозни действия. Д-р Ангел Кунчев заяви, че всичко е под контрол, а в пунктовете вече има медицински екипи, които работят.
МВР има готовност и екипите са подготвени да реагират, ако има случай на коронавирус.
От външно министерство препоръчват отново да не се пътува в рисковите райони като Китай, Италия, Южна Корея, а да се прави единствено при неотложна работа. Същото се отнася и до Япония и съседна Гърция. Когато пътуването е наложително, трябва да се следват стриктно указанията на местните власти и информацията за здравната обстановка в страната.
Министърът на образованието заяви, че са ограничили пътуванията. Красимир Вълчев подчерта, че родителите са решили да бъдат отменени визитите в европейски страни по програма „Еразъм“. В учебните заведения са засилени мерките, свързани с хигиената, а от 2 март 2020-а учениците и децата в детските градини ще получават кратки указания за това каква хигиена трябва да поддържат.
По време на заседанието днес многократно стана дума затова, че не бива да бъде допускана паника сред хората и не бива да се създава излишно напрежение. Затова е нужно всички да положат сериозни усилия, а медиите да не допускат да бъдат проводници както на фалшиви новини, така и на материали, поднесени по начин, който провокира страх и съмнение у хората.
В последните седмици основната тема на българските и чуждите медии беше за броя на заразените, смъртните случаи и мерките, които се предприемат. Почти не се чуваше обаче колко от заразените с коронавируса COVID-19 са излекувани. А техният брой не е никак малък.
В ситуация като тази е важно хората да умеят да отсяват истината от манипулацията и откровената лъжа, да проверяват източниците и да се доверяват на лекарите, защото те са тези, които могат да дадат точна, ясна и достоверна информация. Ситуация като сегашната се преодолява с търпение, координираност на действията, разум и доверие, а не са бомбастични заглавия и всяване на страх и истерия.
Всеки, който иска да провери в реално време колко са заразените, колко от тях не са успели да се справят с вируса и са починали, но и колко са излекуваните, могат да посетят сайта на Университета „Джон Хопкинс“, където в реално време се отразява всеки случай.
На 28 февруари 2020-а към 2,43 часа данните показват, че общо заразените в света са 83 774. Най-голям е броят им в Китай – 78 824, следва ги Корея с 2337. В Италия са 655, в Иран 338, 48 в Германия. Починали са общо 2867, от които 2682 са от Китай. В същото време са излекувани общо 36 654 души.
gov.bg, mh.government.bg, nova.bg
- Увеличава се броят на заразените с COVID-19 в Ямбол, новите случаи са 12
- Инженери от НАСА разработиха прототип на система за обдишване за лечение на пациенти с COVID-19
- Правителството обявява извънредно положение в България от 13 март 2020 г.
- В МБАЛ „Христо Ботев“ – Враца отваря лаборатория за PCR тестове
НОВИНАТА е свързана към
- Хранене при грип
- Увеличава се броят на заразените с COVID-19 в Ямбол, новите случаи са 12
- Правителството обявява извънредно положение в България от 13 март 2020 г.
- Как правилно да поставите предпазна маска за лице?
- Инженери от НАСА разработиха прототип на система за обдишване за лечение на пациенти с COVID-19
- В МБАЛ „Христо Ботев“ – Враца отваря лаборатория за PCR тестове
- Инфекциозното отделение в МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ приема отново пациенти
- В Испания става задължително носенето на маски за всички граждани, включително деца над 6 години
- С нови 48 души нарасна броят на заразените с COVID-19 на 16 април 2020-а
- България вече може да изнася аналгин-хинин
Коментари към Премиерът призова хората да не се поддават на паника заради коронавирус COVID-19