Проблемът с търга за изграждане на циклотрон в Александровска болница е политически
Проблемът с търга за помещение за производство на изотопи в Александровска болница не е толкова технически и корупционен, колкото политически, стана ясно в предаването по ТВ7 "Гореща точка" с водещ Николай Бареков и с участието на Теодора Захариева и д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването.
Фармацевтичният бос Огнян Донев е овладял Министерство на здравеопазването чрез зам.-министърката си Гергана Павлова, която е тясно свързана със "Софарма".
Според Теодора Захариева търгът за изграждане на циклотрон е бил маскиран под името „конкурс за отдаване на помещение под наем", което е позволило да бъде заобиколен Законът за обществени поръчки. Двете условия за участниците в конкурса били измислени за конкретен победител - фирмата на Донев.
Създават се условия за монопол, а той е най-опасен, когато свързан със здравната политика и са засегнати правата на пациентите в здравеопазването, категорични бяха гостите в студиото, които са сезирали прокуратурата за нередностите в търга.
Нападките срещу нас на вестниците на Донев "24 часа" и "Труд" в стил "гузен негонен бяга", показаха, че ние сме прави, категорична бе Захариева, която посочи още, че с отказа си да признае конфликта на интереси в търга д-р Константинов е защитил участието на "Софарма" в него.
Напомняме ви, че на 24 ноември здравният министър заяви в същото студио, че "Софарма" не е предрешеният победител в конкурса за помещение под наем за производство на изотопи за петскенера. Д-р Константинов отрече да има конфликт на интереси в неговото министерство по адрес на фармацевтичната компания на Огнян Донев и заяви, че му е все едно кой ще е производителят, който ще спечели конкурса да инсталира циклотрон за изотопи за фина диагностика на онкоболните.
Днес в "Гореща точка" обаче стана ясно, че Министерство на здравеопазването е диктувало условията на търга с лобизма на близката до Огнян Донев зам.-министър Гергана Павлова, не без участието на самия министър.
В разговора от централното студио на ТВ7 се включиха и Евгения Адърска от Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания, както и шефът на Александровска болница проф. Лъчезар Трайков.
Адърска призна, че пациентските организации нямат инструментариума и капацитета да се борят срещу монополната система и да я променят, но настоя, че справедливост трябва да има и правата на пациентите, които се борят за живота си, трябва да бъдат бранени от самата държава.
В края на разговора Теодора Захариева и д-р Кацаров също изразиха надежда, че с намесата на прокуратурата няма да бъде допуснат монополът на една фирма в сферата на здравеопазването.
В крайна сметка държавата ще се намеси и отново ще бъде на мястото си, както през последните две години.
От своя страна директорът на Александровска болница, проф. Лъчезар Трайков, благодари от ефира на пациентските организации за засиления обществен интерес. Самият той е замръзил тръжната процедура и е назначил независима експертиза, резултатите от която се очакват идната седмица. "За момента няма победител", твърди той, като добави: "Моето желание е да има пълна прозрачност и яснота." Проф. Трайков обаче призна, че не болницата, а Министерство на здравеопазването е диктувало правилата за скандалния търг.
От разговора в студиото стана ясно, че тръжните условия, елиминирали двама от тримата участника, са натрапени от МЗ, в лицето на тримата зам.-министри и самия министър. Вследствие, ако "Софарма" бъде опредена за производител на въпросните изотопи, цената им ще бъде поне 5 пъти по-висока от произведените в нормална конкурентна среда.
Недопустимо е здравеопазването ни седмици наред да се тресе от скандали, създадени стопанисваната от Огнян Донев фирма "Софарма", заключиха в края на предаването участниците от пациентските организации.
Коментари към Проблемът с търга за изграждане на циклотрон в Александровска болница е политически