Прогнозират понижаване на качеството на медицинското обслужване в България
В отворено писмо до отговорните институции Ставракев подчертава, че усложнената обстановка в родното здравеопазване, настъпила след неподписването на рамков договор за 2013-а и след неадекватните действия на Надзорния съвет на касата, ще доведе до критични последствия както за пациентите, така и за лекарите. Експертът прогнозира в най-скоро време от една страна рязко да се понижи качеството на медицинското обслужване, от друга доходите на лекарите и медицинските специалисти да намалеят с 30%. Финалният резултат ще демотивира специалистите да работят в България, което от своя страна ще обрече пациентите на необоснован риск.
От Асоциацията на извънболничните специалисти започват кампания, една от целите на която е да уведоми пациентите за последиците, които ги очакват, в следствие на въведените лимити за болнична и извънболнична помощ.
"Хората обедняват и кешовите плащания в болниците намаляват и оттам в повечето лечебни заведения финансовия ресурс, който постъпва при тях, е основно по линия на Здравна каса. Когато се увеличат рестрикциите, в крайна сметка намалява потока, от там и финансите, но разходите растат в обратна посока", коментира председателят на организацията д-р Ставракев.
Според експерта факторът, определящ качествените здравни заведения, трябва да бъде самият пациент, а не някоя институция.
"В цял свят е доказан най-ефективният пазарен механизъм - да оцелеят тези лечебни заведения, които са търсени, защото предоставят качествени услуги", обясни той.
Ставракев припомни, че от тази година се предвижда и ограничение на ниво клинични пътеки. Така дори пациентът да има желание да се лекува в качествена болница, ако тя е изчерпала предварително спуснатите й лимити, той ще бъде принуден да потърси друга, чието обслужване обаче е на далеч по-ниско ниво.
От асоциацията призоваха здравните, здравноосигурителните и държавните институции в България да насочат вниманието си към въпросните проблеми.
При липса на своевременна реакция от тяхна страна, експертите са категорични, че ще се обърнат към Еврокомисаря по здравеопазване и Европейската комисия, както и към Комисията за защита от дискриминация и Европейския съд по правата на човека.
Коментари към Прогнозират понижаване на качеството на медицинското обслужване в България