Профилактичното отстраняване на гърдите - все по-често и в България
Честотата на профилактичното отстраняване на гърдите нараства и в България.
На тази стъпка се решават жени, при които е доказан рискът от карцином на гърдата, информира началникът на отделение "Мамология и реконструктивна хирургия" в Онкологичната болница в София доц. Елена Александрова.
Според нея българската жена е добре информирана за възможността рискът от мутирали гени да бъде сведен до минимум чрез метода, който е избрала и актрисата Анжелина Джоли.
"Ако имплантите на фамилно обременените, за които има вероятност да заболеят от рак на гърдата, се плащаха от НЗОК, на тази доказана профилактика биха се подложили много повече жени", допълни доц. Александрова.
По време на операцията през малък разрез се отстранява всичко, с изключение на около единсантиметров слой подкожна тъкан. След операцията или на по-късен етап в освободеното място се влагат имплантите. По този начин жените запазват непокътнат външния си вид.
По думите на доц. Александрова обаче в България не се прави скрининг и не се знае какъв е броят на жените с висок риск от рак на гърдата.
Към момента пациентките са повече от 46 хиляди, като ежегодно се откриват поне 3600 нови болни. Сред тях има и жени под 30 години
Сред основните фактори за болестта е наследствено предразположение, заложено от генни мутации.
"В концепцията на модерната онкология е залегнало профилактичното отстраняване на жлезния паренхим и заместването му с импланти", каза още доц. Александрова и допълни, че в България те не се поемат от здравната каса и не всяка жена може да си ги плати. По думите й това трябва да бъде държавна грижа.
Жените, които имат подозрение, че са в риск заради случай на рак на гърдата в семейството, трябва да си платят изследването в специализирана лаборатория, за да се разбере дали носят рисковите гени.
Коментари към Профилактичното отстраняване на гърдите - все по-често и в България