Проф. Григор Горчев и екипът му оперираха по спешност онкоболна със съмнение за COVID-19 чрез телемедицина
Иновации в действие в ситуация на пандемия демонстрираха за пореден път проф. Григор Горчев и екипът му от плевенската Университетска болница „ Света Марина“. Те използваха успешно телемедицината, за да решат конкретен медицински казус, но и за пореден път да демонстрират силата и адаптивността на новите технологии.
Преди дни се налага да бъде направена операция на онкоболна. Проблемът е, че жената има кашлица и съмнения за пневмония и коронавирусна инфекция, а операцията, свързана с тежкото й онкологично заболяване, не търпи отлагане. Спешна е.
Проф. Григор Горчев и колегата му проф. Славчо Томов вземат бързо решение, за което са подготвени от началото на извънредното положение у нас. Интервенцията става възможна чрез телехирургия. Иновация, която в плевенската болница се прилага не от вчера. Както признава проф. Горчев операциите с конзола са вече стандарт. Известният онкохирург е категоричен, че сега е времето да се покаже как телемедицината и хирургия въздействат и работят.
Малко след операцията са готови и тестовете за COVID-19 на жената. Те са отрицателни. Както подчертава онкохирургът това е много добра новина, но е важно и това, че екипът е предпазен благодарение на мерките и новите технологии.
Ситуацията у нас и по света е напрегната, но и особена, различна от познатото, което налага да бъдат вземани нестандартни решения. Освен хората с положителни проби и в тежко състояние в резултата на коронавирусната инфекция, има стотици други със спешна нужда от операции и лечение. По време на епидемия приоритет са спешните и операциите на онкоболните.
Плевенските онкохирурзи не само намират бързо, адекватно и успешно решение на конкретния казус, но и много преди него подготвят здравните специалисти. В УМБАЛ „Света Марина“ провеждат няколко симулационни обучения по време на робот-асистирани операции, насочени към поведението на здравните специалисти, когато лекуват хора със симптоми или с доказан коронавирус.
Сериозно предимство особено във времето на епидемия и ограничителни режими е възможността чрез робот-асистентите, които в плевенската болница са три на брой, да се осъществяват визитации и консултации на оперираните без да има нужда те да бъдат здравното заведение. Както подчертава и проф. Горчев концепцията за „пренесеното присъствие“ от съвременната роботика и телемедицина помага да се опази здравето на медицинските екипи.
Операциите на спешни състояния при хора с COVID-19 са коренно различни от обичайната роботизирана хирургия. При тях се налага конзолата на хирурга да бъде извън операционната зала и се използват специални устройства.
Плевенският екип е част от работната група на Американската асоциация по минимално инвазивна хирургия. Задачата им е да разработи правилата за оперативно лечение на спешни случаи на хора с коронавирусна инфекция. А това е безспорно поредното признание за професионализма и въвеждането на иновации на проф. Горчев и колегите му от плевенската „Света Марина“.
svmarina.com
НОВИНАТА е свързана към
- Хранене при грип
- Увеличава се броят на заразените с COVID-19 в Ямбол, новите случаи са 12
- Правителството обявява извънредно положение в България от 13 март 2020 г.
- Как правилно да поставите предпазна маска за лице?
- Инженери от НАСА разработиха прототип на система за обдишване за лечение на пациенти с COVID-19
- В МБАЛ „Христо Ботев“ – Враца отваря лаборатория за PCR тестове
- Инфекциозното отделение в МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ приема отново пациенти
- В Испания става задължително носенето на маски за всички граждани, включително деца над 6 години
- С нови 48 души нарасна броят на заразените с COVID-19 на 16 април 2020-а
- България вече може да изнася аналгин-хинин
Коментари към Проф. Григор Горчев и екипът му оперираха по спешност онкоболна със съмнение за COVID-19 чрез телемедицина