Първенци сме по тъканно донорство в страната
Това се дължи на добре обучения екип, но и на позитивната нагласа на плевенчани, смята д-р Веселинова. По думите й, това говори за добрината в хората, за хуманния жест, който не може да бъде регламентиран със закон. Към момента законът позволява на човек единствено да декларира своето несъгласие да стане донор, но не и съгласието си, припомни д-р Веселинова. От тази страна той е неперфектен, защото ти дава право да кажеж "не", но не и правото да кажеш "да".
По този начин законът лишава хората от тяхното решение и оставя това в ръцете на близките, подчерта специалистът. Затова много важно е на какъв език разговаряш с близките, за да успееш да ги убедиш в хуманността на такова дарение, поясни тя. По наблюденията на д-р Веселинова повечето хора свързват донорството с органното донорство, което е коренно различно от тъканното.
Донорство на органи е възможно само при настъпила мозъчна смърт, когато органите на човека все още функционират и могат да бъдат съхранени. При тъканното донорство биологичната смърт е безвъзвратно настъпила и 24 след това някои от тъканите все още са живи. Това са роговиците на окото, костни тъкани и кожа. Роговиците могат да върнат човешкото зрение на увредени очи на друг пациент, костните тъкани - да предотвратят инвалидизация, а кожата - да спаси дори живота на пациент с голям процент изгаряния.
Всичко това бива разяснявано обстойно на роднините на починалите пациенти, които много по-лесно взимат това решение след човешки разговор на достъпен език. Донорството е въпрос на човещина и няма нищо общо с образование и социален статус, показват наблюденията на специалистите.
Д-р Веселинова сподели за подобен случай от преди няколко дни, в който близките на починал в плевенската билница човек са направили пълно дарение на тъкани, които са експлантирани и ще бъдат използвани за здравето на други хора в страната и чужбина.
Коментари към Първенци сме по тъканно донорство в страната